Wrzesień 2023 roku był jednym z najcieplejszych w historii Wielkiej Brytanii

Wstępne dane pokazują, że wrzesień tego roku był jednym z najcieplejszych w historii Wielkiej Brytanii. Od czasu rozpoczęcia pomiarów, najwyższe temperatury we wrześniu notowane były w tym stuleciu aż pięciokrotnie.

Nadzwyczaj ciepły wrzesień 2023 roku

Meteorolodzy nie mają wątpliwości, że to właśnie zmiany klimatu stoją za tak wysokimi temperaturami notowanymi jesienią w Wielkiej Brytanii. Tegoroczny wrzesień należał do najcieplejszych w historii pomiarów. Okazuje się, że średnią temperaturą na poziomie 15,2 st. C, wrzesień 2023 roku wyrównał rekord odnotowany we wrześniu 2006 roku. Tegoroczne temperatury z końca lata i przełomu jesieni były także wyższe od tych notowanych w UK w innych, bardzo ciepłych latach tego stulecia, czyli w 2014 r. (13,9 st. C), 2016 r. (14,6 st. C) i w 2021 r. (14,7 st. C).

- Advertisement -

Patrząc na poszczególne kraje Zjednoczonego Królestwa, najcieplej we wrześniu było w Anglii. Tam średnia temperatura wyniosła 16,7 st. C. Niewiele chłodniej było w Walii, gdzie słupek rtęci pokazywał średnio 15,6 st. C. W Irlandii Północnej średnie temperatury we wrześniu oscylowały wokół 14,2 st. C, natomiast w Szkocji – wokół 12,8 st. C.

Na tak wysokie średnie temperatury wpływ miała przede wszystkim fala upałów z początku miesiąca. W efekcie pojawienia się nad Wyspami układu wysokiego ciśnienia, w niektórych regionach UK temperatura powietrza nie spadła poniżej 30 st. C przez siedem dni z rzędu. Poza tym 9 września padł rekord w zakresie temperatury tego lata. W Kew Gardens w Londynie słupki rtęci pokazały wówczas 33,2 st. C.

Zmiany klimatu widoczne gołym okiem

Meteorolodzy mówią wprost, że za tak wysokimi temperaturami we wrześniu na Wyspach stoją globalne zmiany klimatu. Starsza specjalistka Met Office Jennifer Pirret nie ma wątpliwości, że średnia temperatura we wrześniu wynosząca 15,2 st. C byłaby „praktycznie niemożliwa, gdyby nie było emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez człowieka”. – Zmiany klimatu wpływają na średnie temperatury. Temperatury z września tego roku są nadal mało prawdopodobne i wymagały wystąpienia odpowiednich warunków na wielką skalę oraz wzorców pogodowych. Ale zmiana klimatu to umożliwiła. W miarę dalszego wzrostu temperatur na świecie w wyniku emisji gazów cieplarnianych przez człowieka, spodziewamy się, że szanse te będą w nadchodzących dziesięcioleciach rosły – tłumaczy ekspertka.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

Teksty tygodnia

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie