piątek, 20 września, 2024

Wynajem pokoju w Londynie kosztuje ponad 1000 funtów

Koszt wynajmu jednoosobowego pokoju w Londynie przekroczył barierę 1000 funtów miesięcznie — stało się tak po raz pierwszy w historii.

Jak wynika z danych zebranych przez SpareRoom średni czynsz za pokój jednoosobowy w stolicy brytyjskiej wzrósł o 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Oznacza to, że przekroczył symboliczną barierę tysiąca funtów i sięgnął kwoty 1013 funtów w sierpniu 2023. Umieszczając w odpowiednim kontekście cenę, jaką płaci się za wynajem zaledwie niewielkiego pokoiku w Londynie, trzeba napisać, że to aż o 28% więcej, niż płaci się w UK (średnia dla całego kraju wynosi 794 funtów). Z kolei sam wzrost przekroczył w tym okresie stopę inflacji w Wielkiej Brytanii. I to dwukrotnie.

Jak podaje Bloomberg, najwyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych od 15 lat i rosnące ceny domów od początku pandemii sprawiły, że wynajem nieruchomości staje się coraz mniej opłacalny dla landlordów. Wielu z nich zdecydowało się na sprzedanie nieruchomości. Z tego powodu z rynku zniknęło wiele ofert, co przyczyniło się do skoku cen.

Jak drogi jest wynajem w Londynie?

Co więcej, wyższe koszty pozyskania kredytu hipotecznego sprawiają, że sytuacja „first time buyers” jest również cięższa. Jest im znacznie trudniej dostać się na drabinę nieruchomości, przez co dłużej muszą wynajmować swoje domy i mieszkania.

– Pieniądze, jakie ludzie zarabiają na byciu wynajmującym, nie są już takie, jak 10 czy 15 lat temu. Ludzie chcą w jakiś sposób odzyskać te koszty – komentuje Matt Hutchinson, dyrektor SpareRoom, jak cytujemy za Bloombergiem.

Londyn — miasto superdrogich mieszkań i domów

Dodajmy, iż obecnie na jeden wolny pokój w stolicy przypada 5,7  osób chętnych, do jego wynajęcia. Jest to co prawda spadek w porównaniu z rekordowym poziomem wynoszącym 8,8 chętnych w ubiegłym roku, we wrześniu. Niemniej, popyt w tym względzie pozostaje bardzo wysoki — jest trzykrotnie wyższy od średniej sprzed czasów pandemii.

Zasadniczo, liczba osób poszukujących pokoju w Londynie jest o 20 000 wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku. W dodatku liczba dostępnych pokoi jest mniejsza aż o 10 tysięcy.

Sytuacja Londynu jest podobna do wielu innych dużych miast na świecie. Nie inaczej sytuacja ma się w Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie czy Monachium. Z kolei w Dublinie koszty wynajmu mieszkania poszły w górę o 7,6 proc. w skali roku.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?