piątek, 20 września, 2024

Wyniki testy czterodniowego tygodnia pracy UK — jednak sukces!

Zakrojone na szeroką skalę testy związane z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii okazały się sukcesem. Ponad połowa, dokładnie 51% firm uczestniczących w programie, skróciło tydzień pracy o jeden dzień.

Czy skrócenie czasu pracy osób zatrudnionych w danej firmie jest dobrym rozwiązaniem? Większość brytyjskich przedsiębiorstw, które wzięły udział w największym w historii programie skracającym tydzień pracy o jeden dzień, wdrożyła takie rozwiązanie na stałe – niech to będzie odpowiedzią na tak postawione pytanie. Spośród 61 organizacji, które w 2022 wzięły udział w sześciomiesięcznym pilotażu w Wielkiej Brytanii, 54 przedsiębiorstwa (89%) rok później nadal stosują tę politykę, a 31 (51%) wdrożyło ją na stałe, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Przypomnijmy, program pilotażowy testujący czterodniowy tydzień pracy został zorganizowany przez 4 Day Week Global i 4 Day Week UK Campaign we współpracy z badaczami z uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie oraz Boston College.

Czterodniowy tydzień pracy działa

Z raportu przygotowanego przez think tank Autonomy i napisanego przez Juliet Schor z Boston College wynika, że ponad połowa (55%) kierowników projektów i dyrektorów generalnych stwierdziła, że czterodniowy tydzień pracy, w którym pracownicy wykorzystywali 100% swojego potencjału przez 80% czasu, miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie ich firmy.

Dla 82% pracowników nowy rytm pracy oznaczał pozytywny wpływ na samopoczucie. Z kolei 50% stwierdziło, że zmniejszyło to rotację personelu, a 32% zauważyło, że wpłynęło pozytywnie na rekrutację pracowników. Prawie połowa (46%) stwierdziła, że poprawiła się produktywność, jak podaje „Guardian”.

Efekty doceniają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Juliet Schor, profesor socjologii w Boston College, stwierdziła, że wyniki wykazały „rzeczywiste i długotrwałe” efekty skrócenia czasu pracy, przy zachowaniu wysokich standardów efektywności. – Zdrowie fizyczne i psychiczne oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym są znacznie lepsze po tych sześciu miesiącach. Poprawa w kwestii obniżenia wypalenia zawodowego i zwiększenie zadowolenia z życia utrzymuje się na stałym poziomie – komentuje, jak cytujemy za brytyjskimi mediami.

W jaki sposób wyniki te mogą przełożyć się na szersze zmiany na rynku pracy w UK i na świecie? Czy powszechne wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest w ogóle możliwe? Matthew Percival, dyrektor Confederation of British Industry podchodzi sceptycznie do takiej idei. Jego zdaniem czterodniowy tydzień nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i „jest mało prawdopodobne, aby był opłacalny w bardzo wielu branżach”.

Czy wszystkie firmy będą w stanie go wdrożyć?

Raport dotyczący czterodniowego tygodnia pracy, sporządzony przez zespół analityków z Autonomy i badaczy z uniwersytetów w Cambridge, Salford i Boston College w USA, wykazał, że „wiele znaczących korzyści stwierdzonych podczas wstępnego badania utrzymywało się przez 12 miesięcy”. Jednocześnie dodano, że mamy do czynienia z niewielką próbą.

Firmy, które odniosły największy sukces w tym zakresie, zadbały, aby nowa formuła pracy była „jasna, pewna i dobrze zakomunikowana” oraz wspólnie opracowywały zasady współpracy między personelem a kierownictwem, dokładnie zastanawiając się, jak dostosować procesy pracy. Z kolei wyzwania, jakie napotkały niektóre firmy, obejmowały współpracę z klientami, gdzie czterodniowe tygodnie nie były normą lub gdzie polityka była wdrażana nierównomiernie, co prowadziło do niechęci części pracowników, jak czytamy w raporcie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?