Żądanie 4-dniowego tygodnia pracy stanie się prawem pracownika?

Czy pracownicy w Wielkiej Brytanii otrzymają prawo do domagania się od pracodawcy 4-dniowego tygodnia pracy? Sceptycy alarmują, że taki ruch może zmienić przyjęte dotychczas relacje między pracodawcą i pracownikiem.

4-dniowy tydzień pracy stanie się prawem?

Jak donosi dziennik „The Daily Telegraph”, zapis dotyczący krótszego tygodnia pracy może się znaleźć w opracowywanej właśnie przez laburzystów nowelizacji prawa pracy. A to może zmienić dotychczasową równowagę sił pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Firmy mogłyby bowiem zostać prawnie zobowiązane do oferowania pracownikom 4-dniowego tygodnia pracy od pierwszego dnia zatrudnienia. Z wyjątkiem oczywiście sytuacji, w których pojawianie się pracownika w miejscu pracy przez tylko cztery, a nie pięć dni w tygodniu, byłoby z różnych względów niewykonalne.

Na te rewelacje politycy Partii Pracy odpowiadają jednak, że rząd nie zamierza w jakikolwiek sposób zmuszać firm do akceptowania wniosków pracowników o ustanowienie dla nich 4-dniowego tygodnia pracy.

Partia Pracy dementuje, że 4-dniowy tydzień pracy mógłby być obligatoryjny

Doniesienia „The Daily Telegraph” natychmiast podchwycili politycy Partii Konserwatywnej. Zarzucili laburzystom, że ci chcą wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy tylnymi drzwiami. Minister ds. biznesu w gabinecie cieni Kevin Hollinrake stwierdził nawet, że firmy są „przerażone” planami Partii Pracy pod szyldem „Make Work Pay”, które zaburzyłyby równowagę na rynku pracowniczym.

Zagonione do narożnika Ministerstwo ds. Biznesu i Handlu zaprzeczyło jednak, aby rząd chciał narzucić firmom taki innowacyjny, choć nie do końca jeszcze przetestowany model pracy. Laburzyści stanowczo dementują, jakoby możliwość skorzystania z 4-dniowego tygodnia pracy oznaczała, że każdy pracownik miałby do dyspozycji w każdym tygodniu przedłużony weekend. Tak jak to teraz ma miejsce w przypadku weekendów z czterema ustawowymi dniami wolnymi Bank Holidays. Pracownicy, którzy wybraliby opcję czterech zamiast pięciu dni w pracy (opcję za każdym razem pozostającą w gestii pracodawcy), to i tak musieliby przepracować wskazaną w umowie liczbę godzin.

– Nie mamy planów, by narzucić pracodawcom i pracownikom czterodniowy tydzień pracy. Wszelkie zmiany w ustawodawstwie dotyczącym zatrudnienia będą konsultowane z biznesem – zaznaczył rzecznik Whitehall. I dodał: – Nasz plan 'Make Work Pay’ został zaprojektowany tak, by zwiększać produktywność i tworzyć odpowiednie warunki dla przedsiębiorstw. Tak, by wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy. Wielu pracodawców już zapewnia swoim pracownikom dobre, przyjazne rodzinie warunki. Oni wiedzą, że takie działanie poprawia morale i retencję. My ściśle współpracujemy z przedsiębiorstwami i społeczeństwem obywatelskim, aby znaleźć balans między poprawą praw pracowniczych, a wspieraniem znakomitych przedsiębiorstw, które wypłacają ludziom pensje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

„Polska Madeleine McCann” aresztowana na lotnisku w Bristolu

Julii Wandelt zarzuca się prześladowanie i nękanie rodziców zaginionej przed laty dziewczynki, Kate i Gerry'ego.

Przez podwyżkę National Insurance będą zwolnienia

Podwyżka National Insurance wpłynie na zwolnienia pracowników i ograniczenia w rekrutacji nowych. Brytyjskie firmy zapowiadają także wzrost cen usług.

Keir Starmer jest gotów do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę

Szef brytyjskiego rządy zaznaczał, iż „nie mówi tego lekko”, gdy deklarował gotowość do zwiększenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy.

Pacjenci umierają na korytarzach

Sezonowe zachorowania są w szczycie Szpitale są przepełnione. W efekcie pacjenci w UK umierają na korytarzach. Grypa obnaża tragiczną sytuację w brytyjskiej służbie zdrowia.

Polakowi skazanemu za przemoc wobec kobiet zablokowano deportację

Agresywny polski przestępca z historią nadużyć i stosowania przemocy wobec kobiet nie został deportowany z zaskakującego powodu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie