Zmiany w londyńskiej sieci kolejowej – ujawniono nowe nazwy i kolory linii London Overground

W sierpniu 2024 roku dojdzie do rebrandingu stołecznej sieci kolejowej, w efekcie którego linie dostaną nowe nazwy i kolory. Nowe oznakowanie będzie inspirowane najnowszą, pełną różnorodności historią stolicy UK.

London Overground stanowi sieć lokalnych połączeń kolejowych na terenie Wielkiego Londynu, zaliczaną do systemu londyńskiej komunikacji miejskiej. Powstała na bazie mało używanych lub nieistniejących linii kolejowych w latach 2007–2015 i szybko się rozrosła. Obecnie z jej usług korzysta do 3 milionów pasażerów tygodniowo. Pociągi kursującą w ramach London Overground w sumie obsługują sześć linii kolejowych i 83 stacje.

- Advertisement -

Nowe nazwy linii kolejowych London Overground

Komisarz ds. transportu Londynu, Andy Lord, tłumacząc potrzebę zmian w tym zakresie, zwracał uwagę, iż wielu pasażerów mniej obeznanych z układem połączeń kolejowych w Londynie miało problem z odczytaniem „skomplikowanej sieci pomarańczowawych tras”, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Przemianowanie tras i wyróżnienie ich kolorystycznie ma uprościć tę kwestię.

– To niezwykle ekscytujący moment, zmieniający sposób, w jaki myślimy o londyńskiej sieci komunikacyjnej. Nadanie każdej linii odrębnych kolorów i wyjątkowej tożsamości ułatwi pasażerom poruszanie się po niej. Wyobrażając sobie na nowo mapę kolejową w Londynie, honorujemy i świętujemy różne części wyjątkowej lokalnej historii i kultury naszego miasta – komentuje burmistrz Sadiq Khan, jak cytujemy za „Guardianem”.

Hołd dla lokalnej historii i kultury miasta

Nowe nazwy, które zostały ogłoszone wspólnie przez Transport for London (TfL) i burmistrza Khana opracowano po konsultacjach z pasażerami, historykami i lokalnymi społecznościami. Zmiany nazw linii London Overground upamiętnią dzieje i kulturę Londynu.

Oto jak te zmiany będą się prezentowały:

Lioness (linia żółta) – z Euston do Watford Junction. Biegnie przez Wembley, honorując reprezentację Anglii w piłce nożnej kobiet, która w 2022 roku wygrała mistrzostwa Europy.

Mildmay (linia niebieska) – z Stratford do skrzyżowania Richmond/Clapham. Biegnie przez Dalston i przypomina działalność szpitala charytatywnego w Shoreditch, który odegrał kluczową rolę w kryzysie HIV/AIDS w latach 80. zeszłego wieku.

Windrush (linia różowa) – z Highbury & Islington do Clapham Junction/New Cross/Crystal Palace/West Croydon. Biegnie przez obszary silnie powiązane ze społecznościami karaibskimi, oddając cześć pokoleniu Windrush.

Weaver (linia bordowa) – z Liverpool Street do Cheshunt/Enfield Town/Chingford. Wije się po dzielnicach Londynu znanych z handlu tekstyliami, ukształtowanymi przez społeczności imigrantów.

Suffragette (linia zielona) – z Gospel Oak do Barking Riverside. Przypomina o ruchu sufrażystek, walczącym o prawa wyborcze dla kobiet w końcu XIX i na początku XX wieku. W Barking, gdzie biegnie ta trasa, znajduje się domu najdłużej żyjącej sufrażystki, Annie Huggett, która zmarła w wieku 103 lat.

Liberty (linia szara) – z Romford do Upminster. Według TfL nawiązuje do „wolności, która jest cechą charakterystyczną Londynu”, oraz „historycznej niezależności mieszkańców Havering”.

 

Teksty tygodnia

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie