piątek, 20 września, 2024

Zmiany zasad parkowania w UK – co się zmienia?

Po latach debat, zasady parkowania w Wielkiej Brytanii ulegną zmianie. Oto, najważniejsze zmiany, o których kierowcy w UK, którzy zostawiają swoje samochody na ogólnodostępnych parkingach, powinni wiedzieć.

26 czerwca 2024 roku opublikowano nowe zasady dotyczące parkowania, które będą miały wpływ na wszystkich kierowców w Wielkiej Brytanii. Zmiany będą dotyczyły właścicieli parkingów w UK, a wprowadzenie ich ma na celu zwiększenie przejrzystości i spójności zasad w tej kwestii z perspektywy kierowców.

Od 1 października 2024 wszystkie nowo otwarte parkingi będą musiały działać zgodnie z nowymi zasadami. Istniejący operatorzy parkingów mają czas do końca 2026 na dostosowanie się do wprowadzonych regulacji, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „The Independent”.

Co się zmienia?

Oto kilka kluczowych zmian, o których powinni wiedzieć kierowcy:

  • Kierowcy mogą liczyć 10-minutowy okres karencji, od momentu zaparkowania swojego samochodu, w czasie którego nie będzie można pobierać opłat parkingowych.
  • Wyraźne znaki są wymagane, aby pomóc kierowcom poruszać się po parkingu i wiedzieć, gdzie mogą, a gdzie nie mogą parkować.
  • Górny limit mandatu w wysokości 100 funtów zostaje utrzymany, a jeśli zostanie opłacony w ciągu 14 dni, to zostaje zmniejszony do kwoty 60 funtów.
  • Nowa wersja Appeals Charter stworzy jaśniejsze zasady dotyczące tego, kiedy kierowcy mogą odwołać się od nałożonego mandatu.
  • Kodeks postępowania wprowadza również nowy system sankcji dla prywatnych operatorów parkingów, którzy nie przestrzegają zasad. W najpoważniejszych przypadkach firmy takie mogą zostać nawet zmuszone do zawieszenia swojej działalności.

Kierowcy borykają się z „kiepskim oznakowaniem, nierozsądnymi warunkami, wygórowanymi karami”

Zmiany w tej kwestii zostały wprowadzone pod naciskiem kierowców i konsumentów, którzy zwracali uwagę, że zasady „parkowania prywatnego” mogły być mylące lub wprowadzające w błąd. Prace w parlamencie nadzorował konserwatywny poseł Greg Knight, który stwierdził, że kierowcy borykają się z „kiepskim oznakowaniem, nierozsądnymi warunkami, wygórowanymi karami, agresywnymi żądaniami zapłaty i nieprzejrzystym procesem odwoławczym”.

W ciągu roku do marca 2023 kierowcom w UK na terenach prywatnych wystawiono rekordową liczbę 11,1 mln mandatów parkingowych, na kwotę około 1,1 mld funtów. Stanowiło to wzrost o 29 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Nowy kodeks jest wspólnym projektem regulatorów sektora parkingowego International Parking Community (IPC) i British Parking Association (BPA).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?