11-letni Polak trafił do szpitala w wyniku pobicia

Polski nastolatek miał być prześladowany w szkole z powodu swojego pochodzenia. 11-letniego Wiktora ze względu na to, że był dzieckiem imigrantki z Polski, nękano przez dwa lata. W lutym 2025 dotkliwie go pobito. Trafił do szpitala.

Pobicie 11-letniego Polaka w Walii. Do tego brutalnego ataku doszło w szkole Tredegar Comprehensive School w południowej części kraju. Polak, chodzący do dziewiątej klasy, został zaatakowany przez dwóch innych uczniów.

Jak wynika z relacji jego matki, mieli mu założyć plastikową torbę na głowę i dotkliwie pobić. Nasz rodak trafił do szpitala w wyniku tych wydarzeń.

11-letnie Polak ofiarą rasistowskiego pobicia

– Spędziłam 10 godzin w szpitalu z moim synem. Stało się to po tym, jak inny uczeń, dwa lata starszy od niego, założył mu plastikową torbę na głowę. Potem inny uczeń pchnął mojego syna na ścianę – relacjonuje matka nastolatka, jak cytujemy za lokalnym portalem „Western Telegraph”.

11-letni Wiktor ze względu na swoje polskie pochodzenia miał być celem prześladowań w szkole przez ostatnie dwa lata. Był wyzywany i padł ofiarą rasistowskich napaści. Inny uczniowie mówili mu, że powinien popełnić samobójstwo.

Na jakim etapie znajduje się dochodzenie lokalnej policji?

Sprawa pobicia młodego Polaka w Tredegar Comprehensive School bada już policja. Funkcjonariusze Gwent Police potwierdzili, iż prowadzą dochodzenie w sprawie dwóch zgłoszeń napaści i gróźb. Miały mieć miejsce 23 stycznia i 7 lutego.

– Wszystkie zgłoszenia dotyczące przestępstw z nienawiści traktujemy poważnie – komentuje inspektor Richard Tovey, jak cytujemy za „Western Telegraph”. – Śledztwo jest obecnie w toku. Funkcjonariusze prowadzą rozmowy z kilkoma osobami, aby uzyskać pomoc w dochodzeniu. W naszym postępowaniu ściśle współpracujemy z ofiarami przestępstw z nienawiści. Mamy wyspecjalizowanych funkcjonariuszy, którzy przeszli dodatkowe szkolenie w zakresie udzielania wsparcia takim ofiarom – dodawał inspektor Tovey.

Lokalna policja potwierdziła, iż otrzymała dwa zgłoszenia. – Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy w sprawie wydarzeń z 23 stycznia. Drugie w sprawie 7 lutego. W jego wyniku chłopiec doznał lekkich obrażeń i wymagał leczenia szpitalnego – kończy przedstawiciel Gwent Police.

11-letni Wiktor ze względu na to, że był dzieckiem imigrantki z Polski, był nękany przez dwa lata. W lutym 2025 został dotkliwie pobity i trafił do szpitala.
11-letni Polak trafił do szpitala w wyniku pobicia (fot: Pxhere/CCO domena publiczna)

Oświadczenie ze strony władz lokalnych

Z kolei przedstawiciele władz lokalnych zaznaczyli, że w szkołach na terenie Blaenau Gwent County Borough Council obowiązują „surowe” zasad przeciwdziałania zastraszaniu. Zadeklarowali również wsparcie dla działań policji.

– Dla nas i naszych szkół ochrona dzieci i młodzieży jest najwyższym priorytetem – komentował rzecznik councilu Blaenau Gwent. – Rasizm i zastraszanie zatem nie będą tolerowane. We wszystkich naszych szkołach obowiązują surowe zasady i konkretne procedury postępowania w razie wystąpienia takich incydentów – dodawał.

Lokalne władze zwracają również uwagę, iż w Tredegar Comprehensive School „wdrożono skuteczne rozwiązania, które aktywnie zachęcają uczniów, personel i rodziców do zgłaszania wszelkich obaw” w kwestii bezpieczeństwa. – Szkoła nadal ściśle współpracuje z rodziną i osobami poszkodowanymi. Będzie wspierać policję w prowadzonym dochodzeniu – uzupełniała rzecznik councilu Blaenau Gwent.

Teksty tygodnia

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie