39-letni Bułgar wyłudził 2,2 mln funtów z DWP dokonując oszustw przy pobieraniu Universal Credit. Tanyo Danchev zorganizował siatkę, która przez cztery lata bezprawnie pobierała brytyjskie świadczenia socjalne. Na czym polegało oszustwo? Jak udało się rozpracować Bułgara?
W latach 2020–2024 Tanyo Danchev wykorzystywał swoich rodaków, aby ubiegać się o Universal Credit w Wielkiej Brytanii. Zorganizował sprawnie działającą siatkę, aranżował loty swoich „pracowników” z Bułgarii do UK, a następnie dowoził ich do lokalnych Jobcentres. Następnie, odpowiednio poinstruowani, ubiegali się o świadczenia w ramach Universal Credit.
Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „The Daily Telegraph” we wnioskach, które wypełniali osobiście, podawali fałszywe dane. Rzecz jasna, Bułgarzy nie mieli prawa ubiegać się o te środki, ponieważ nie byli rezydentami Wielkiej Brytanii, a firmy, dla których mieli pracować, nie prowadziły żadnej działalności.
Bułgarskie oszustwo kosztowało podatników w UK 2,2 mln
Bułgar, który założył kilka firm w swojej ojczyźnie, sam ubiegał się o świadczenia dla siebie. Gdy tylko proceder Dancheva został odkryty przez odpowiednie organy i udało się zebrać dokumentacje jego przekrętów, gdy przyleciał do UK w lipcu 2024, został aresztowany. Miał przy sobie osiem różnych kart, które zostały wydane na różne osoby, jego „współpracowników.
W sumie śledczy Department for Work and Pensions ustalili, że jego oszustwo kosztowało brytyjskiego podatnika 2,2 miliona funtów. Przed obliczem Snaresbrook Crown Court Bułgar przyznał się do 29 zarzutów oszustwa i został skazany na siedem lat pozbawienia wolności.
Kolejny oszustw benefitowy z Bułgarii
Przypomnijmy, całkiem niedawno pisaliśmy o podobnym przekręcie, tylko na znacznie większą skalę. Bułgarski gang oszustów ukradł 54 miliony funtów w ramach największego w historii Wielkiej Brytanii przekrętu związanego ze świadczeniami społecznymi.
Pięcioro obywateli Bułgarii żyjących w UK stworzyło w Londynie sprawnie funkcjonujący mechanizm (do czasu, jak się okazało!) wyłudzania pieniędzy przyznawanych w ramach świadczeń socjalnych. W latach 2016–2021 zorganizowana grupa przestępcza złożyła tysiące fałszywych aplikacji, posługując się podrobionymi dokumentami tożsamości. Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do osobnego teksty pod adresem: Bułgarski gang oszustów wyłudził 54 mln w benefitach.