czwartek, 19 września, 2024

320 000 osób pobierających Universal Credit może nie dostać zasiłku

Ministerstwo Pracy i Emerytur może nie wypłacić Universal Credit aż 320 000 osobom w ramach planów dotyczących zmian w świadczeniach socjalnych. Konkretnie w ocenie zdolności do pracy (Work Capability Assessment).

Obecnie osoby pobierające Universal Credit, które mają problemy zdrowotne lub są niepełnosprawne, muszą przejść ocenę zdolności do pracy (WCA). Na jej podstawie następnie urzędnicy decydują, czy osoby te są zdolne do pracy, czy nie i czy kwalifikują się do zasiłku. W zasadach tych mają niebawem zajść pewne zmiany.

Tysiące osób może nie dostać Universal Credit

Zgodnie z nowymi planami rządu setki tysięcy osób niepełnosprawnych i cierpiących na problemy psychiczne może nie dostać Universal Credit. Jak dowiedziała się organizacja X2K zajmująca się walką z ubóstwem, do roku 2029 około 230 000 osób, które mają poważne problemy z poruszaniem się, mogą nie otrzymać zasiłku z tytułu ograniczonej zdolności do pracy. Natomiast kolejne 140 000 osób mających problemy psychiczne i wnioskujących o świadczenie socjalne może nie otrzymać pomocy finansowej.

Ocena zdolności do pracy

Zgodnie z obecnymi zasadami osoby niepełnosprawne lub mające problemy zdrowotne, które wnioskują o UC, muszą przejść ocenę zdolności do pracy (WCA). Na jej podstawie można zdecydować, czy kwalifikują się do zasiłku o wartości 390 funtów miesięcznie.

Jednak w jesiennym oświadczeniu budżetowym rząd ogłosił wprowadzenie zmian w ocenie zdolności do pracy (Work Capability Assessment). Zgodnie z proponowanymi zmianami zasiłek LCWRA zostanie wycofany i zastąpiony nowym „elementem zdrowotnym” (health element). Będzie on jednak dostępny tylko dla wnioskodawców, którzy ubiegają się również o świadczenie z tytułu niezdolności do pracy (PIP).

Ponadto tzw. element „aktywności mobilizującej” (mobilising activity) – obecnie przyznawany osobom ubiegającym się o Universal Credit, które mają trudności ze znalezieniem pracy ze względu na poważne problemy z poruszaniem się – również zostanie usunięty.

Rząd stwierdził, że chce wprowadzić zmiany dlatego, iż „nowa elastyczność” na rynku pracy – taka jak praca zdalna – oznacza, że ​​wiele osób z ograniczeniami w poruszaniu się może „podjąć jakąś formę dostosowanej i spersonalizowanej działalności związanej z pracą przy odpowiednim wsparciu”.

Jednakże działacze nie zgodzili się z tym stanowiskiem, argumentując, że pracodawcy w dalszym ciągu nie są wystarczająco elastyczni, jeśli chodzi o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Rzecznik Ministerstwa Pracy i Emerytur:

– Każdego roku wspieramy miliony ludzi, a naszym priorytetem jest zapewnienie usług wsparcia i pomoc wnioskodawcom w uzyskaniu przysługujących im świadczeń. Musimy zrównoważyć wsparcie socjalne uczciwie wobec podatnika.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.