85 proc. donosów na beneficiarzy to fałszywe alarmy

Do Ministerstwa Pracy wpłynął ponad milion donosów pod adresem osób rzekomo nadużywających uprawnień do pobierania świadczeń socjalnych. 85 proc. z nich okazało się nie mieć potwierdzenia w rzeczywistości.

Z informacji opublikowanych na łamach magazynu „The Observer” wynika, że w latach 2010 – 2015 ministerstwo zamknęło 1 041 219 dochodzeń sprawdzających informacje o rzekomych nadużyciach w kwestii pobierania świadczeń socjalnych. Wysunięte przez obywateli podejrzenia sprawdziły się jedynie w 887 468 przypadkach. W samym 2015 roku do Ministerstwa wpłynęło 153 038 donosów, z których 132 772 zawierało fałszywe informacje.

- Advertisement -

Widziałeś beneficiarza? Zgłoś to na policję! Rząd rusza z kampanią społeczną

Donos na potencjalnego beneficiarza może złożyć każdy. W tym celu Ministerstwo Pracy zamieściło na swojej stronie internetowej specjalny formularz i uruchomiło infolinię. I choć kanały te cieszą się wśród brytyjskiego społeczeństwa dużym powodzeniem, podejrzenia domorosłych śledczych rzadko okazują się trafne.

„Liczba raportów zawierających błędne oskarżenia jest zatrważająca. Wynika z tego niezbicie, że ten system nie działa. Dochodzenia w sprawach o wyłudzanie zasiłków powinni prowadzić pracownicy Ministerstwa, a nie obywatele. Przyzwalanie na tego rodzaju praktyki sprawia, że ludzie tracą zaufanie do organów opieki, a osoby pobierające świadczenia socjalne są postrzegane jako obywatele drugiej kategorii” – komentował wyniki raportu lider Liberalnych Demokratów Tim Farron.

Tysiąc funtów za donos. Nietypowy sposób walki z nietrzeźwymi kierowcami

Ministerstwo Pracy do tej pory aktywnie zachęcało do zgłaszania wszelkich zaobserwowanych przypadków nadużyć – infolinię i internetowy kwestionariusz reklamowano w prasie i telewizji. Z komentarza, jakiego udzielił rzecznik departamentu można wnioskować, że pomimo niskiej skuteczności, donosy nadal będą przez Ministerstwo przyjmowane: „Trzeba pamiętać, że obywatele mają ograniczoną wiedzę na temat sposobów wyłudzania świadczeń socjalnych, stąd ich oceny nie zawsze okazują się trafne. Należy jednak zaznaczyć, że dzięki interwencjom publicznym udało się w zeszłym roku odzyskać około 180 milinów funtów. Nasz departament traktuje sprawy nadużyć bardzo poważnie, a informacje uzyskane za pośrednictwem infolinii i formularza stanowią istotny element walki z tym procederem” – zapewnił rzecznik.

Teksty tygodnia

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie