88 000 wizyt w NHS odwołanych z powodu strajku lekarzy. Akcja protestacyjna trwa

Prawie 88 000 wizyt lekarskich musiało zostać odwołanych z powodu zeszłotygodniowego strajku młodych lekarzy w Anglii. Akcja protestacyjna prowadzona przez junior doctors w trwa nadal.

W przyszłym tygodniu lekarze rozpoczną sześciodniowy strajk, który będzie najdłuższym protestem w historii brytyjskiego NHS. Rozpocznie się on 3 stycznia 2024 i będzie obowiązywał w Anglii. Decyzja o ruszeniu z protestem to efekt załamania się rozmów prowadzonych między stroną rządową, a British Medical Association (BMA) w grudniu 2023.

- Advertisement -

Jak czytamy na łamach BBC dyrektor medyczny NHS England, profesor Stephen Powis, zaznaczał, że strajk następuje w „jednym z najbardziej pracowitych okresów dla służby zdrowia”.

Noworoczny strajk junior doctors

– Akcja strajkowa po raz kolejny przyniesie poważne wyzwania dla NHS, która stara się zapewnić opiekę pacjentom w obliczu poważnych zakłóceń. Strajk lekarzy nie tylko wpływa na zaplanowaną opiekę, ale także wywiera presję na szersze usługi w ramach NHS. Konieczność zapewnienia opieki w nagłych przypadkach odciąga personel od innych obszarów – komentuje profesor Powis.

Rozmowy między BMA a stroną rządową rozbiły się o kwotę podwyżek dla junior doctors. Dyskutowano nad propozycją podwyżki średnio o 3% od stycznia. Związkowcy walczą o podwyżkę na poziomie wynoszącym 35% w stosunku do ich zarobków z 2008 roku. Porozumienia nie udało się osiągnąć.

O co walczą lekarze w Anglii?

Szacuje się, że akcja protestacyjna w NHS w Anglii, która rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku od strajków personelu karetek pogotowia i pielęgniarek, kosztowała już w sumie ponad 2 miliardy funtów.

Młodzi lekarze w Walii również rozpoczną strajk w styczniu, podczas gdy w Irlandii Północnej trwa głosowanie w tej sprawie. Z kolei w Szkocji udało się uzgodnić umowę dotyczącą wynagrodzenia.

Dodajmy, iż prawie połowa lekarzy NHS to właśnie junior doctors. Jest to grupa obejmująca zarówno absolwentów uniwersytetu, jak i tych, którzy mają 10 lat lub więcej doświadczenia. Dwie trzecie to członkowie BMA, a dołączyli do nich także członkowie znacznie mniejszego związku, Hospital Consultants and Specialists Association.

Teksty tygodnia

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie