piątek, 20 września, 2024

„Brexit był wielkim błędem”. Setki osób przemaszerowały ulicami Londynu

Setki osób pojawiły się w Londynie na marszu na rzecz ponownego przystąpienia Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. Protestujący rozdawali ulotki, a kierowcy wielu przejeżdżających w pobliżu samochodów wyrażali swoje poparcie głośno trąbiąc.

Ponowne przystąpienie UK do UE – czy jest możliwe?

Powrót Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej jest oczywiście możliwy, choć wymagałoby to bardzo dużo pracy ze strony Brytyjczyków. Nie dość, że politycy prawdopodobnie musieliby w tym względzie ponownie zwołać referendum, to później Wielka Brytania zmuszona byłaby do przejścia skomplikowanego procesu akcesyjnego. Zaznaczmy jednak, że obecnie żadna duża siła polityczna nie popiera szybkich w tym względzie ruchów. I to pomimo tego, że blisko dwie trzecie Brytyjczyków popiera przeprowadzenie referendum w sprawie ponownego przystąpienia UK do Unii Europejskiej.

Doprecyzujmy, że badanie przeprowadzone jakiś czas temu przez pracownię Savanta dla dziennika „The Independent” pokazało, że za rozpisaniem kolejnego referendum ws. przynależności do UE jest obecnie aż 65 proc. Wyspiarzy. 22 proc. Brytyjczyków chciałoby przeprowadzenia kolejnego referendum niezwłocznie. Z kolei 24 proc. ankietowanych chciałoby tego w ciągu najbliższych 5 lat, a 11 proc. badanych – w okresie 6-10 lat. Tylko 4 proc. badanych jest zdania, że kolejne głosowanie powinno się odbyć za ponad 20 lat. Natomiast odsetek osób twierdzących, że kolejne referendum w tej sprawie nigdy nie powinno mieć miejsca, wyniósł 24 proc.

Ulicami Londynu przeszedł protest

W sobotę ulicami Londynu przeszedł marsz zwolenników rychłego, ponownego przystąpienia Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. National Rejoin March miał swój początek pod hotelem Hilton przy Park Lane, w zachodnim Londynie, a koniec – pod budynkiem Parlamentu. Peter Corr, lider i współtwórca marszu NRM powiedział, że zdecydował się go zorganizować, ponieważ „ma wrażenie, że wszyscy się już w tej sprawie poddali”. – Brexit był ogromnym błędem. Wszyscy za to płacimy – zwłaszcza klasa robotnicza i biedniejsi. I musimy coś z tym zrobić – zaznaczył Corr na łamach agencji prasowej PA. I dodał: – Nienawidzę rasizmu i ksenofobii. A właśnie to, moim zdaniem, zdominowało kampanię „Głosuj za Wyjściem”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?