piątek, 20 września, 2024

Od czasu pandemii średni czynsz w Wielkiej Brytanii wzrósł o ponad jedną czwartą

Najnowsze dane dotyczące rynku najmu w Wielkiej Brytanii szokują. Okazuje się, że koszt wynajmu mieszkania wzrósł od czasu pandemii Covid-19 o ponad jedną czwartą.

Wynajem mieszkań w UK coraz droższy

Z szacunków wykonanych przez agencję nieruchomości i wynajmu Savills wynika, że typowy czynsz za najem prywatnego mieszkania w Wielkiej Brytanii wzrósł w porównaniu do grudnia 2022 r. o 9,5 proc. Eksperci przewidują także, że w 2024 r. wzrośnie on o kolejnych 6 proc. Po czym ceny powinny się ustabilizować. Już teraz jednak wiemy, że z końcem 2023 roku za mieszkanie płacimy średnio o ponad jedną czwartą więcej niż tuż przed wybuchem pandemii Covid-19. Od marca 2020 r., czyli od momentu wprowadzenia pierwszego lockdownu, czynsze w UK wzrosły o 26 proc.

A dlaczego mamy do czynienia z aż tak dużym wzrostem cen najmu? Eksperci nie mają wątpliwości. Winny jest przede wszystkim duży popyt na nieruchomości o przyzwoitym, dobrym standardzie, przy jednoczesnej słabej podaży takich lokali. Poza tym zwiększył się koszt kredytów hipotecznych, na skutek stale podwyższanych stóp procentowych. A te landlordzi przerzucają na najemców.

Najem jest drogi, a zainteresowanych ludzi nie brakuje

Niedobór nieruchomości na wynajem o przyzwoitym standardzie sprawił, że w kolejce do najmu, nawet drogiego, ustawiają się tłumy ludzi. Niestety, popyt jest tak duży, a podaż na tyle mała, że najemcy godzą się na „kosmiczne” stawki. Byle tylko gdzieś spokojnie osiąść. Niektórzy przystają nawet na drakońskie warunki landlordów i dla zapewnienia sobie lokum płacą czynsz za cały rok z góry. – Konkurencja wśród osób zainteresowanych najmem jest ostra. A najemcy muszą godzić się na wyższe ceny, aby zapewnić sobie umowę najmu. Sprzyja też temu, choć tylko częściowo, wyraźny wzrost dochodów. On też powoduje wzrost czynszów w perspektywie krótko- i średnioterminowej. (…) Bardzo trudno przewidzieć, skąd będzie pochodził wzrost podaży mieszkań pod wynajem w ciągu najbliższych kilku lat – wyjaśnia Emily Williams z Savills.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?