piątek, 20 września, 2024

Pierwsze muzeum poświęcone polskim lotnikom w UK czeka na otwarcie

Pierwsze muzeum w całości poświęcone polskim lotnikom w Wielkiej Brytanii zostanie otwarte w północnej części Anglii, w dawnej bazie lotniczej RAF Ingham, zlokalizowanej w hrabstwie Lincolnshire. Właśnie tam, w czasie II wojny światowej stacjonowały trzy polskie dywizjony bombowe.

Baza lotnicza RAF Ingham, położona około 17 km na północ od miasta Lincoln działała w latach 1942-46. Początkowo pełniła jedynie funkcje pomocnicze względem bazy RAF Hemswell. Później jednak służyła jako baza polskich dywizjonów 300 i 305 Polskich Sił Powietrznych, oraz trzech eskadr angielskich.

Polscy lotnicy w UK zostaną upamiętnieni

Po wojnie, w 1946 została zlikwidowana, a teraz, na jej terenie działalność zainauguruje RAF Ingham Heritage Centre (Centrum Dziedzictwa RAF Ingham​). Będzie to pierwsza inicjatywa w całości poświęcona polskim lotnikom w UK, unikalna na skalę światową. Projekt ten ma na celu upamiętnienie i uczczenie niezwykłej historii polskich mężczyzn i kobiet z dywizjonów bombowych PSP. Nasi rodacy, zarówno z załóg naziemnych, jak i powietrznych nie tylko żyli, pracowali i latali ramię w ramię z pilotami RAF-u podczas II wojny światowej.

Po zakończeniu walk nie zdecydowali się na powrót do Polski, tylko postanowili się osiedlić i zintegrować z brytyjską społecznością, przy zachowaniu swojego polskiego dziedzictwa, nie zapominając o swojej kulturze i zwyczajach. O tym również „opowie” muzeum w Ingham.

Czym będzie RAF Ingham Heritage Centre?

— Po tylu latach ciężkiej pracy i poświęcenia naszego wspaniałego zespołu wolontariuszy w końcu możemy otworzyć centrum dla publiczności — komentuje szef RAF Ingham Heritage Centre, Geoff Burton, którego cytujemy za lokalnym serwisem „Lincolnshire Today”. Dodajmy w tym miejscu, iż stworzenie przestrzeni muzealnej w starym budynku gospodarczym, który w czasie wojny funkcjonował jako mesa, pochłonęło aż 14 lat wysiłków lokalnych wolontariuszy i pasjonatów historii. Ich praca jednak została doceniona. W 2023 zespół z Ingham otrzymał King’s Award za działania w ramach wolontariatu. To najwyższe nagroda, jaką można otrzymać w takiej sytuacji. Jest ona równoznaczna z tytułem szlacheckim MBE.

— Ten projekt jest unikalny na skalę światową i opowiada historię polskich dywizjonów bombowych, które walczyły u boku RAF-u podczas wojny; ale pamiętamy także prawie zapomnianą lokalną historię małego lotniska w Lincolnshire, które istniało tylko przez lata wojny — dodaje dyrektor Burton.

Wielki wysiłek wolontariuszy się opłacił

— Spodziewamy się gości nie tylko z okolicy, ale także z regionu i kraju. Ze względu na globalną wyjątkowość naszego centrum chcemy przyciągnąć gości zagranicznych z Polski, Ameryki, Kanady i Australii. To z kolei w znacznym stopniu wesprze i przyniesie korzyści gospodarce lokalnej — podsumuje szef RAF Ingham Heritage Centre, jak cytujemy za „Lincolnshire Today”.

Główna przestrzeń wystawiennicza składa się z dwóch skrzydeł, a na miejscu znajduje się także minikino, ogród pamięci, przestrzeń poświęcona rekreacji, a także inne atrakcje. Na terenie obiektu dostępny jest także bezpłatny parking, a dostęp do niemal wszystkich obszarów jest na tym samym poziomie, co jest ważne dla osób poruszających się na wózkach.

Kiedy muzeum zostanie otwarte?

RAF Ingham Heritage Centre zostanie oficjalnie otwarte dla publiczności podczas weekendu otwartego w sobotę i niedzielę 20-21 kwietnia 2024, w godzinach 10:00–15:00.

Po więcej szczegółów odsyłamy na oficjalną stronę: https://www.rafingham.co.uk/

RAF Ingham Heritage Centre
Middle Street
Fillingham
Gainsborough
DN21 5BU

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?