Obowiązek usuwania pleśni w mieszkaniach socjalnych

W tym roku wchodzi w życie prawo, zgodnie z którym właściciele mieszkań socjalnych będą musieli usuwać w nich pleśń, aby nie narażać zdrowia najemców.

Rząd poinformował, że właściciele mieszkań socjalnych w Anglii będą zmuszeni do zbadania i usunięcia z nich wilgoci i pleśni. Będzie musiało to nastąpić w ściśle określonych ramach czasowych od października.

Pleśń w mieszkaniach socjalnych

Po tym, jak w 2020 roku 2-letni Awaab Ishak zmarł z powodu mieszkania w zapleśniałym domu w Rochdale, rząd zobowiązał się do poprawy warunków w mieszkaniach socjalnych.

Wdrażanie zmian – znanych jako prawo Awaaba – będzie jednak etapowe. Będzie wiązało się z pewnymi ramami czasowymi. Zmiany dotyczące problemów konstrukcyjnych i elektrycznych nie zostaną wprowadzone wcześniej niż w roku 2026.

Organizacja Shelter, zajmująca się mieszkalnictwem, stwierdziła, że opóźnienia te „stanowią realne ryzyko dla zdrowia oraz bezpieczeństwa lokatorów i narażają ich życie”.

Mieszkania socjalne na Wyspach
Mieszkania socjalne na Wyspach / fot. Getty Images

Nowe prawo od października

Od października właściciele mieszkań socjalnych będą musieli naprawić wszystkie zagrożenia w ciągu 24 godzin. Zazwyczaj właścicielami tymi są władze lokalne lub stowarzyszenia mieszkaniowe.

Ramy czasowe do badania innych zagrożeń określi rząd w późniejszym terminie. Jednak poprzednie propozycje konserwatystów sugerowały, że właściciele mieszkań socjalnych powinni zbadać i przedstawić harmonogram naprawy w ciągu 14 dni od momentu, w którym dowiedzieli się o problemie.

Zgodnie z tymi propozycjami też, w przypadku zaistnienia znacznego ryzyka dla zdrowia lub bezpieczeństwa, prace naprawcze będą musiały rozpocząć się w ciągu 7 dni.

Właściciele nieruchomości, którzy nie zastosują się do przepisów, staną przed sądem i będą musieli zapłacić odszkodowanie.

Wicepremier Angela Rayner w pisemnym oświadczeniu ministerialnym poinformowała, że podejście etapowe pozwoliło na wcześniejsze wprowadzenie zabezpieczeń przed wilgocią i pleśnią. A także umożliwiło początkowy okres testowania w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia zmian.

Obowiązki landlordów

Rząd podkreślił, że „w żaden sposób nie oznacza to, iż właściciele nieruchomości mają jakiekolwiek pole manewru. Jeśli chodzi o wypełnianie swoich obecnych obowiązków w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom dla zdrowia i bezpieczeństwa w ich domach”.

Już teraz mają oni obowiązek utrzymywania swoich domów w stanie nadającym się do zamieszkania przez ludzi i wolnym od zagrożeń.

Rząd planuje również rozszerzyć prawo Awaaba na sektor wynajmu prywatnego w ustawie o prawach najemców, która obecnie przechodzi przez parlament.

Problemy z wilgocią są bardziej powszechne w domach wynajmowanych prywatnie. A w 2023 roku dotyczyło to 9 proc. domów. W porównaniu do 7 proc. mieszkań socjalnych, zgodnie z English Housing Survey.

Teksty tygodnia

Rzeka czy szambo? Zanieczyszczona rzeka Roding w Londynie

Londyn słynie nie tylko z zachwycających zabytków i ciekawego klimatu, ale również ze szczurów na ulicach i śmieci. Do tego ostatnio dołączyły się wyniki badań wód.

Odnaleziono ciało poszukiwanej dziewczynki, która zaginęła bawiąc się przy Tamizie

Kaliyah Coa zaginęła 31 marca podczas zabawy w pobliżu rzeki. Niestety niedawno służby potwierdziły, że ciało poszukiwanej dziewczynki zostało odnalezione w Tamizie

Czy podatki w UK pójdą w górę?

Coraz więcej ekonomistów, analityków i mieszkańców UK zadaje sobie to pytanie. Kanclerz Reeves wspominała już o opodatkowaniu ISA.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie