Anjem Choudary skazany na dożywocie za kierowanie organizacją terrorystyczną

Islamski „kaznodzieja nienawiści” Anjem Choudary został skazany na dożywocie, po tym jak uznano go za winnego kierowania radykalną organizacją Al-Muhajiroun. ALM została zdelegalizowana ponad dziesięć lat temu ze względu na swoją działalność o charakterze terrorystycznym.

W dniu 23 lipca 2024 roku londyński sąd Woolwich Crown Court uznał Anjema Choudary`a za winnego kierowania organizacją terrorystyczną. Słynny islamski „kaznodzieja nienawiści” miał w Al-Muhajiroun sprawować „rolę opiekuna” w strukturach kierowniczych tej grupy, jak cytujemy za doniesieniami brytyjskiej prasy.

- Advertisement -

Zgodnie z wyrokiem brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości Choudary resztę swojego życia spędzi w więzieniu. Dopiero po 27 latach pobytu za kratkami będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe.

„Odrażające” poglądy Choudary`ego

„Organizacje takie jak Al-Muhajiroun normalizują przemoc i sprawiają, że ich członkowie nabierają odwagi do czynów, których w innych okolicznościach by nie popełnili” – jak czytamy w orzeczeniu wydanym przez sąd. Poglądy Choudary’ego zostały określone przez sędziego jako „odrażające dla wielu prawidłowo myślących ludzi”.

Według prokuratury Choudary kierował organizacją terrorystyczną przez znaczny okres czasu od roku 2014. Wykorzystywał platformę online Islamic Thinkers Society (ITS) do wspierania działań ALM. Według ekspertów działania 57-latka z londyńskiego Ilford przyczyniły się do zradykalizowania dziesiątek osób mieszkających w UK, którzy stali się dżihadystami.

Słynny „kaznodzieja nienawiści” z wyrokiem

Dzięki swojemu prawniczemu wykształceniu Anjem Choudary potrafił działać w graniach lub na granicy prawa, w pełni wykorzystując swoją ekspozycję medialną, podejmując budzące kontrowersje i szeroko komentowana działania, obliczone na jak największy rozgłos. Były to np. „protesty” podczas pogrzebów brytyjskich żołnierzy. W końcu jednak, w 2016 roku został skazany za wspieranie Państwa Islamskiego. Zanim został zwolniony warunkowo, za kratkami spędził połowę z sześciomiesięcznego wyroku więzienia.

Wyrok ciążący na islamskim „kaznodziei nienawiści” wcale nie sprawił, że zaprzestał on swojej działalności. Jak czytamy na łamach „Guardiana”, po tym, jak minął okres „licence conditions” w lipcu 2021, w czerwcu 2022 zaczął prowadzić wykłady w ramach ITS. Do kwietnia 2023 wygłosił 40 takich wykładów.

ITS zostało zinfiltrowane przez tajnych funkcjonariuszy organów ścigania z USA, którzy byli obecni na wykładach online w 2022 i 2023. Dzięki wspólnej pracy londyńskiej Met Police, amerykańskiego NYPD oraz Royal Canadian Mounted Police udało się zdobyć dowody, dzięki którym wydano wyrok w sprawie działań Choudary`ego.

Czy to koniec działalności islamskiego radykała?

Omar Bakri Muhammad, założyciel ALM, przebywał w więzieniu w Libanie od 2014 do marca 2023. Według ustaleń Anjem Choudary miał „wypełnić pustkę” w organizacji po jego aresztowaniu i skazaniu. Wraz z nim skazany został także Khaled Hussein, który według prokuratorów był „oddanym zwolennikiem” londyńskiego „kaznodziei nienawiści”.

On również został uznany za winnego członkostwa w ALM. Choudary został skazany przez Woolwich Crown Court za kierowanie organizacją terrorystyczną oraz inną działalność o charakterze terrorystycznym. Wysokość wyroków w tej sprawie poznamy 30 lipca.

Kim jest Anjem Choudary?

Anjem Choudary jest pakistańsko-brytyjskim islamistą, działaczem społecznym i politycznym, który w Wielkiej Brytanii uchodzi niejako za twarz radykalnego islamu. Słynny „kaznodzieja nienawiści” przez lata prowadził swoją działalność w ramach takich organizacji, jak Al Ghurabaa, Islam4UK czy Al-Muhajiroun.

Nie tylko publicznie wspierał terroryzm Państwa Islamskiego, ale utrzymywał kontakty z muzułmańskimi terrorystami, znał morderców Lee Rigby`ego i angażował się w rekrutację ochotników chcących walczyć w ISIS. Zasłynął pomysłami wprowadzenia prawa szariatu w oraz przekształcenia Pałacu Buckingham w… meczet.

Teksty tygodnia

W tych terminach brytyjskie lotniska odnotują rekordowy ruch

Lato 2025 ma być rekordowe na brytyjskich lotniskach. W lipcu i sierpniu porty lotnicze na Wyspach obsłużą więcej pasażerów niż kiedykolwiek wcześniej. Podano najgorsze terminy.

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie