piątek, 20 września, 2024

Antykoncepcja będzie dostępna bez recepty. To efekt kryzysu w służbie zdrowia

Już od grudnia tabletki antykoncepcyjne w Wielkiej Brytanii będą dostępne bez recepty. Nowe przepisy obejmą podstawowe środku hormonalne. Ale wielu kobietom ułatwią stosowanie antykoncepcji bez potrzeby długiego oczekiwania na wizytę u lekarza.

Antykoncepcja hormonalna w UK

Już w grudniu tego roku w Wielkiej Brytanii wejdą przepisy, które wielu kobietom ułatwią dostęp do antykoncepcji hormonalnej. Obecnie, aby otrzymać pierwszą receptę na takie środki, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jednak już wkrótce kobiety będą mogły zakupić stosowne środki tylko po konsultacji z farmaceutą. Kobiety, które będą zainteresowane zakupem tzw. minipigułek, zawierających wyłącznie progestagen, czyli syntetyczny hormon sterydowy, nie będą musiały przechodzić żadnej wstępnej kontroli zdrowia. Natomiast kobiety, które zechcą stosować pigułki zawierające estrogen i progestagen, będą musiały poddać się weryfikacji podstawowych parametrów zdrowotnych u farmaceuty. Badanie będzie jednak bezbolesne. Farmaceuta zmierzy ciśnienie krwi i sprawdzi masę ciała.

Tabletki antykoncepcyjne będą łatwiej dostępne. Dlaczego?

A skąd wzięły się zmian w prawie dotyczące antykoncepcji hormonalnej? Cóż, jednym z głównych powodów wprowadzenia nowych przepisów jest zwyczajnie odciążenie służby zdrowia. Obecnie kobiety muszą czasami zbyt długo czekać na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i przepisanie recepty na tabletki antykoncepcyjne. Dane pokazują, że w ciągu ostatniego roku dziesiątki milionów pacjentów w Anglii czekało na wizytę u lekarza GP ponad dwa tygodnie. I to pomimo obietnic złożonych przez Rishiego Suanka, że każdy mieszkaniec UK otrzyma szansę na konsultację ze swoim lekarzem w okresie nie dłuższym niż 14 dni.

NHS England przewiduje, że w przyszłym roku nawet pół miliona kobiet będzie mogło korzystać z pigułek antykoncepcyjnych bez wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego. Dane pokazują, że w roku 2022/23 mini-pigułki brały aż 4 mln kobiet. Z kolei tzw. pigułki złożone otrzymały 3 mln kobiet.

Antykoncepcję hormonalną bez recepty będą mogły oferować apteki, które zarejestrują się jako uprawnione do tego podmioty. 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?