piątek, 20 września, 2024

Banknoty z królem Karolem wchodzą do obiegu

Nowe banknoty z królem Karolem III wchodzą właśnie do obiegu. Jednak może minąć jeszcze trochę czasu, zanim zaczną pojawiać się w naszych portfelach.

Banknoty przedstawiające podobiznę króla Karola będą stopniowo wypierać te, które tak dobrze znamy i na których widnieje wizerunek Elżbiety II.

Nowe banknoty z królem Karolem

Król Karol jest dopiero drugim monarchą, który pojawia się na banknotach. Wizerunek królowej Elżbiety pojawił się po raz pierwszy na banknotach w 1960 roku.

Robiąc zakupy nadal możemy używać banknotów 5-, 10-, 20- i 50-funtowych, na których widnieje podobizna zmarłej królowej. Rewers obecnych polimerowych banknotów Bank of England, na których widnieją Winston Churchill, JMW Turner, Alan Turing lub Jane Austen pozostaje niezmieniony.

Z kolei banknoty wyemitowane w Szkocji i Irlandii Północnej mają inne wizerunki, na których nie ma monarchy.

Co ciekawe w grudniu 2022 roku do obiegu weszły miliony monet 50-pensowych z wizerunkiem króla. Inne nowe projekty monet, takie jak pszczoła na monecie funtowej, zostały wprowadzone pod koniec 2023 roku.

Czego poszukują kolekcjonerzy?

Portret króla Karola powstał na podstawie zdjęcia wykonanego w 2013 roku. Pierwsze wydrukowane banknoty ze swoją podobizną – zgodnie z tradycją – otrzymał monarcha.

Warto wspomnieć, że kolekcjonerzy poszukują banknotów o numerze seryjnym jak najbardziej zbliżonym do 00001.

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey powiedział:

– To historyczny moment, gdyż po raz pierwszy zmieniliśmy na naszych banknotach suwerena. Wiemy, że dla wielu osób gotówka jest ważna i zobowiązujemy się dostarczać banknoty tak długo, jak długo będzie ich potrzebować społeczeństwo.

Rezygnujemy z gotówki

Nowe banknoty z królem Karolem pojawiają się w czasie, gdy odchodzi się już od płacenia gotówką. Z najnowszych badań wynika, że 48 proc. osób przyznała, iż w ciągu swojego życia spodziewa się pełnego zaniku płatności gotówkowych. Co ciekawe – ten sam odsetek stwierdził, że byłoby to problematyczne.

Z kolei dane stowarzyszenia konsumentów „Which?” pokazały, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat zamknięto aż 6000 oddziałów banków, co także wpłynęło na nasz dostęp do gotówki.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?