piątek, 20 września, 2024

Bezrobotni odmawiający podjęcia pracy mogą stracić świadczenia. To dobry pomysł?

Minister skarbu szykuje pewnego rodzaju rewolucję na rynku pracy. W nadchodzącym, jesiennym oświadczeniu budżetowym, kanclerz zamierza przedstawić nową politykę dotyczącą pobierania świadczeń przez osoby pozostające bez pracy. Nowe regulacje mają zachęcić osoby bezrobotne do podejmowania płatnego zajęcia, pod groźbą utraty benefitów.

To koniec ulg dla osób bezrobotnych w UK?

Kanclerz skarbu Jeremy Hunt od dawna zapowiadał, że będzie chciał zaktywizować tę część społeczeństwa, która pozostaje bez pracy, pobiera stosowne świadczenia i zbyt mało angażuje się w ponowne odnalezienie się na rynku pracy. Minister szykuje swoistą rewolucję, która przyznawanie benefitów na bezrobociu ma uzależnić od aktywnego poszukiwania zatrudnienia. W zaplanowanym na 22 listopada, jesiennym oświadczeniu budżetowym, kanclerz ma przedstawić szczegóły planu „back to work” („powrót do pracy”). Główne założenie planu będzie polegało na tym, że osoby pozostające bez pracy, a ubiegające się o dedykowane świadczenia socjalne, stracą uprawnienie do pobierania pieniędzy, jeśli odmówią współpracy z urzędem pracy. Albo jeśli będą regularnie odmawiać podjęcia pracy oferowanej im przez urzędników, a zgodnej z ich kwalifikacjami i możliwościami.

„Back to work” plan stanowi część szerszego planu rządu Rishiego Sunaka dotyczącego rynku pracy. Chodzi o to, by rozwiązać problem spadku aktywności zawodowej od czasu pandemii Covid-19. Osoby, które stracą prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych mogą też stracić dostęp do powiązanych świadczeń. W tym do bezpłatnych recept czy wszelkich dodatków, np. do rachunków za energię.

Rządowy plan zachęcający do powrotu do pracy będzie kosztowny

Plan „back to work plan” będzie jednak nie tylko dosyć zdecydowany, ale też mocno kosztowny. W ciągu pięciu lat rząd przeznaczy na realizację planu środki w wysokości 2,5 mld funtów. Pieniądze na różnorakie programy zatrudnienia mają pomóc nawet 1,1 mln osób pozostających akurat bez pracy.

Te zmiany oznaczają, że pomoc i wsparcie będzie dostępne dla każdego. Ale ci, którzy odmówią [pójścia do pracy], spotkają się z konsekwencjami. Każdy, kto zdecyduje się poprzestać na ciężkiej pracy podatników, straci swoje świadczenia – zaznaczył Hunt w jednym z najnowszych wystąpień.

Z kolei Mel Stride, Minister ds. pracy i emerytur powiedział, że rząd rozszerzy pomoc dla osób z problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnością. – Ale nasz przekaz jest jasny. Jeśli jesteś zdrowy, a odmówisz pójścia do pracy, jeśli będziesz chciał wykorzystać podatników, to odbierzemy Ci świadczenia – doprecyzował.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?