Dlaczego w Wielkiej Brytanii zimą nie pada śnieg — mamy odpowiedź na to pytanie! Dlaczego „białe święta” na Wyspie zdarzają się tak rzadko? Jak bardzo klimat tego kraju różni się od klimatu Polski? Czego, jakie aury można spodziewać się po zimie w UK? Zapraszamy do lektury!
Odpowiadając w największym skrócie — za brak śniegu w zimie w UK odpowiada bardzo specyficzny klimat panujący na Wyspie. Śnieg jako taki należy do rzadkości, a jego opady występują regularnie jedynie w szkockich górach.
Dlaczego „biały puch” w UK to taka rzadkość?
Potocznie mówi się, że w Wielkiej Brytanii nie ma klimatu, a istnieje jedynie pogoda — w tym stwierdzeniu paradoksalnie jest wiele prawdy! Dla osób przybywających na Wyspę z kontynentu pewnie zdziwienie może wzbudzić fakt, że cykl czterech pór roku w Wielkiej Brytanii funkcjonuje zupełnie inaczej niż w innych krajach europejskich. Dlaczego tak się dzieje? I jaki ma to wpływ na zimową aurę i brak białego puchu? Wyjaśniamy!
Wyspiarskie położenie, a zwłaszcza sąsiedztwo ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego (przedłużenie Prądu Zatokowego), opływającego Wyspy Brytyjskie od północy i zachodu, powodują, że Wielka Brytania ma klimat umiarkowany ciepły, wybitnie morski. Oznacza to, że decydujący wpływ na pogodę w Londynie i Birmingham, w Cardiff i Edynburgu, w Kornwalii i hrabstwie Kent ma to, co dzieje się nad wodami Oceanu Atlantyckiego.
Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?
W praktyce oznacza to, że amplitudy temperatur między latem a zimą nie są zbyt duże. W efekcie lata są ciepłe, ale nie gorące, zaś zimy na ogół łagodne i niezbyt zimne. Różnica między „latem” a „zimą” w praktyce w UK jest (z polskiego punktu widzenia szczególnie!) niewielka. W dodatku różnice klimatyczne pomiędzy poszczególnymi regionami nie są duże, choć od tej reguły są zasadnicze wyjątki.
Średnia temperatura w styczniu w Wielkiej Brytanii jest nieco wyższa od zera: waha się od 1 do 2 °C w centrum Szkocji do 5 °C w Kornwalii. W wyniku działania adwekcji morskiej temperatura zimą może dojść nawet do 17-18 °C w północnej Walii, natomiast w wyniku działalności fenów w północnej Szkocji temperatura może wynieść nawet 22 °C. Temperatura w lipcu wynosi na ogół od 15 °C w Szkocji przez 16-17 °C na wybrzeżach do 20 °C w centrum wyspy jednakże ekstremalne temperatury zanotowane w Londynie wynoszą 38 °C. Temperatura minimalna średnia dobowa w lipcu wynosi od 8-12 °C. Największy wpływ na temperatury ma Atlantyk, który wygładza klimat oraz w nieco mniejszym niż np. w Norwegii czy Islandii Golfstrom.
Jakich zim można spodziewać się, mieszkając w UK?
Opady w Wielkiej Brytanii są obfite i występują w ciągu całego roku, jest to cecha wyróżniająca Wielką Brytanię od wielu innych krajów Europy. Deszcz w Wielkiej Brytanii jest zjawiskiem występującym niemal codziennie, zwłaszcza na górskich terenach Szkocji. Opady występują głównie w postaci deszczu. Średnia roczna suma opadów wynosi od powyżej 3000 mm w górach Szkocji do 1000 mm w zachodniej Anglii i około 700 mm we wschodniej Anglii. Około 60% opadów przypada na okres od października do stycznia, najsuchszą porą roku jest wiosna. Często występują mgły, które na wybrzeżu pojawiają się latem, zaś zimą i jesienią występują w głębi wysp.
No dobrze, ale co z tym śniegiem? Zasadniczo, aby biały puch się pojawił, potrzebne są dwie rzeczy — rzeczony opad i ujemna temperatura. Choć powszechnie uważa się, że w UK dużo pada, ale tak naprawdę nie jest do końca. Jak podaje serwis „Twoja Pogoda”, w Londynie roczna suma opadów sięga 610 litrów, a w Edynburgu w Szkocji nawet 670 litrów. Dla porównania w Warszawie spada średnio rocznie 515 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Różnica jest niewielka — rzecz w tym, że w UK opady są z reguły mało intensywne. Pada niby cały czas, ale jak się wszystko do siebie doda, to okazuje się, że opad jest w gruncie rzeczy niewielki…
Gdzie w Wielkiej Brytanii zdarzają się opady śniegu?
A temperatura? Tak, jak pisaliśmy powyżej — zimy w UK są łagodne. Średnia temperatura w styczniu w Wielkiej Brytanii jest nieco wyższa od zera: waha się od 1-2 °C w centrum Szkocji do 5 °C w Kornwalii. Jeśli słupek rtęci spada poniżej zera, to przeważnie dzieje się tak nocami. Trudno więc, aby w takich warunkach regularnie pojawiał się biały puch — jeśli już się pojawia, to bardzo szybko topnieje.
W Szkocji, w górach można spodziewać się go więcej, ale w niższych partiach — niekoniecznie. Niemniej, właśnie tam mamy najwięcej śnieżnych dni w roku — w Szkocji ich liczba sięga średnio 38,1 dni w roku. Dla Wielkiej Brytanii liczba ta wynosi średnio 23,7 dni. Warto również dodać, że tylko przez przeciętnie 15,6 dnia biały puch się utrzymuje. Średnio 76,2 dni w roku pada w Cairngorms w Szkocji. To wszystko podajemy za oficjalnymi danymi uzyskanymi przez meteorologów podczas pomiarów od 1981.