W dniu dzisiejszym, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, król Karol III zwrócił się z przemówieniem do wszystkich mieszkańców Wysp, także Polaków, żyjących w Wielkiej Brytanii.
Zgodnie z brytyjską tradycją, monarcha zasiadający na tronie Zjednoczonego Królestwa w pierwszy dzień świąt (Christmas Day) wygłasza bożonarodzeniowe orędzie do narodu brytyjskiego. Tradycja ta sięga 1932 roku i audycji radiowej, w której usłyszeliśmy króla Jerzego V.
Zwykle Royal Christmas Message nadawane jest o godzinie 15:00 czasu GMT, a więc tuż po tradycyjnym, świątecznym obiedzie. Obecnie świąteczne przemówienie emitowane jest równocześnie w telewizji (na BBC, ITV i Sky News) oraz w radiu i internecie. W 1952 roku po raz pierwszy królowa Elżbieta II zwróciła się do swoich poddanych, a król Karol III w tej roli zadebiutował w 2022, a więc w pięć miesięcy przed swoją koronacją.
Tematy orędzie brytyjskiego króla
W swoim pierwszym orędziu bożonarodzeniowym obecny król złożył hołd swojej zmarłej matce. W przemowie podziękował tym, którzy wyrazili swoją „miłość i współczucie” po śmierci Elżbiety II, zauważając, że „Boże Narodzenie to szczególnie wzruszający czas dla nas wszystkich, którzy stracili bliskich”.
Poza tym zaadresował trawiący Wielką Brytanię kryzys kosztów utrzymania. Mówił o „wielkim niepokoju i trudnościach” osób, które usiłują „opłacić rachunki oraz zapewnić wyżywienie i ciepło swoim rodzinom”.
Jakie tematy poruszył Karol III?
W tegorocznym orędziu król podkreślił znaczenie „uniwersalnych” wartości podzielanych przez największe religie na świecie, których znaczenie warto sobie przypomnieć w czasie „coraz bardziej tragicznych konfliktów na całym świecie”.
– Modlę się, abyśmy mogli zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić siebie nawzajem – powiedział król, wzywając do większej tolerancji. „Szanowanie całego stworzenia” to „przekonanie podzielane przez wszystkie religie”.
W perspektywie konfliktów rozdzierających Strefę Gazy i Ukrainę przypomniał słowa Jezusa: „czyńcie innym tak, jak chcielibyście, żeby oni wam czynili”. Król mówił także o ochronie planety jako o duchowym obowiązku.– Opieka […] jest obowiązkiem wszystkich ludzi wszystkich wyznań. Dbajmy o ziemię ze względu na dzieci naszych dzieci – zaznaczał.
Ekologia, troska o troskę o najsłabszych, dialog między religiami
W ramach przemówienia Karol III poruszył wszystkie najważniejsze dla niego kwestię – budowanie mostów między wyznaniami, ochronę środowiska i troskę o najsłabszych.