Brexit: Termin wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE przesunięty do stycznia 2024 r.

Rząd brytyjski potwierdził oficjalnie, że termin wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE przesunięto na styczeń 2024 r. Dodatkowe, narzucone przez Brexit wymogi biurokratyczne dla eksporterów z krajów Wspólnoty, miały zacząć obowiązywać w październiku, ale Wielka Brytania wciąż nie jest przygotowana na ich wdrożenie.

Kontrole świeżej żywności z UE wymagane przez Brexit znów z poślizgiem

Regulacje dotyczące kontroli świeżej żywności eksportowanej z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej obowiązują już od stycznia 2021 r. Ale rząd Zjednoczonego Królestwa wciąż nie zdecydował się na wprowadzenie takich samych kontroli u siebie. Chodzi tu o świeżą i schłodzoną żywność, zwłaszcza kiełbasy i sery. Ale też o produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takie jak drewno i skóra. Po opuszczeniu jednolitego rynku Wspólnoty muszą one podlegać dodatkowym kontrolom sanitarnym i fitosanitarnym. SPS).

Rząd Rishiego Sunaka potwierdził właśnie, że stosowne kontrole świeżej żywności i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego nie wejdą w życie przed styczniem 2024 roku. Przesunięcie terminu, już po raz piąty, zostało podyktowane obawami o ponowny wzrost inflacji na Wyspach. Poza tym o kolejne trzy miesiące, do 30 kwietnia 2024 r., przesunięto termin wprowadzenia kontroli sanitarnych i fitosanitarnych żywności, a także produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego średniego ryzyka.

Biznes w UK jest zadowolony z decyzji rządu

Piąte już przesunięcie terminu wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE natychmiast skrytykowała opozycja. Jednak biznes w UK jest generalnie zadowolony z takiego rozstrzygnięcia. Przedsiębiorcy na Wyspach obawiają się bowiem kolejnych, „poważnych zakłóceń” na granicy i w łańcuchu dostaw. – Firmy będą zadowolone z tej decyzji. Przygotowują się na wymagające przejście na cyfrowy system handlu – zaznaczył William Bain, dyrektor ds. handlu w British Chambers of Commerce. I dodał, że rząd musi przygotować na czas kluczową infrastrukturę fizyczną i cyfrową na granicy Wielkiej Brytanii.

Decyzja rządu cieszy także konsorcjum Fresh Produce Consortium, grupujące importerów owoców i warzyw. Rząd, jak poinformowało konsorcjum, „postąpił zgodnie z obawami” sygnalizowanymi przez tych właśnie przedsiębiorców.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Dwie trzecie Brytyjczyków popiera legalizacją wspomaganego samobójstwa

Kolejki do lekarzy – jak sytuacja wygląda w Anglii a jak w Polsce?

Bon na 175 funtów na zakupy dla tysięcy gospodarstw domowych

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Śnieg wywołał chaos na Wyspach. Zamknięto 130 szkół

Opady śniegu wywołały w Wielkiej Brytanii prawdziwy chaos komunikacyjny. Powstał on zarówno na drogach, jak i na kolei.

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie