Brexit: Termin wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE przesunięty do stycznia 2024 r.

Rząd brytyjski potwierdził oficjalnie, że termin wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE przesunięto na styczeń 2024 r. Dodatkowe, narzucone przez Brexit wymogi biurokratyczne dla eksporterów z krajów Wspólnoty, miały zacząć obowiązywać w październiku, ale Wielka Brytania wciąż nie jest przygotowana na ich wdrożenie.

Kontrole świeżej żywności z UE wymagane przez Brexit znów z poślizgiem

Regulacje dotyczące kontroli świeżej żywności eksportowanej z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej obowiązują już od stycznia 2021 r. Ale rząd Zjednoczonego Królestwa wciąż nie zdecydował się na wprowadzenie takich samych kontroli u siebie. Chodzi tu o świeżą i schłodzoną żywność, zwłaszcza kiełbasy i sery. Ale też o produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takie jak drewno i skóra. Po opuszczeniu jednolitego rynku Wspólnoty muszą one podlegać dodatkowym kontrolom sanitarnym i fitosanitarnym. SPS).

Rząd Rishiego Sunaka potwierdził właśnie, że stosowne kontrole świeżej żywności i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego nie wejdą w życie przed styczniem 2024 roku. Przesunięcie terminu, już po raz piąty, zostało podyktowane obawami o ponowny wzrost inflacji na Wyspach. Poza tym o kolejne trzy miesiące, do 30 kwietnia 2024 r., przesunięto termin wprowadzenia kontroli sanitarnych i fitosanitarnych żywności, a także produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego średniego ryzyka.

Biznes w UK jest zadowolony z decyzji rządu

Piąte już przesunięcie terminu wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE natychmiast skrytykowała opozycja. Jednak biznes w UK jest generalnie zadowolony z takiego rozstrzygnięcia. Przedsiębiorcy na Wyspach obawiają się bowiem kolejnych, „poważnych zakłóceń” na granicy i w łańcuchu dostaw. – Firmy będą zadowolone z tej decyzji. Przygotowują się na wymagające przejście na cyfrowy system handlu – zaznaczył William Bain, dyrektor ds. handlu w British Chambers of Commerce. I dodał, że rząd musi przygotować na czas kluczową infrastrukturę fizyczną i cyfrową na granicy Wielkiej Brytanii.

Decyzja rządu cieszy także konsorcjum Fresh Produce Consortium, grupujące importerów owoców i warzyw. Rząd, jak poinformowało konsorcjum, „postąpił zgodnie z obawami” sygnalizowanymi przez tych właśnie przedsiębiorców.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Dwie trzecie Brytyjczyków popiera legalizacją wspomaganego samobójstwa

Kolejki do lekarzy – jak sytuacja wygląda w Anglii a jak w Polsce?

Bon na 175 funtów na zakupy dla tysięcy gospodarstw domowych

Teksty tygodnia

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie