Brexit pozostaje „otwartą raną” dla obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii

Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród obywateli krajów unijnych mieszkających w UK wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE nadal ma na nich "głęboki i trwały" wpływ. Brexit dla takich osób ciągle pozostaje "otwartą raną".

Badanie przeprowadzone wśród obywateli krajów UE (w sumie pochodzących z 22 krajów), którzy w większości przebywali w Wielkiej Brytanii od ponad pięciu lat i postanowili pozostać w tym kraju po Brexicie, wykazało „głęboki i trwały wpływ na życie oraz poczucie tożsamości i przynależności obywateli UE w Wielkiej Brytanii”. Jak czytamy na łamach "Guardiana", decyzja o opuszczeniu bloku sprawiła, że ​​poczuli się zdradzeni, niepewni i nieufni wobec kraju, który mimo to większość nadal nazywa domem. "Według opinii publicznej Brexit może wydawać się zamkniętym rozdziałem, a wszyscy po prostu ruszyli dalej" – komentował dla "Guardiana" główny autor raportu, prof. Nando Sigona z University of Birmingham. "Ale dla obywateli UE w UK Brexit nadal pozostaje otwartą raną".

Badanie „Obywatele UE w Wielkiej Brytanii po Brexicie” (EU Citizens in the UK after Brexit) wykazało, że odbudowanie zaufania do brytyjskich instytucji i polityków byłoby wielkim wyzwaniem, ponieważ „konsekwencje Brexitu wciąż mają tak głębokie konsekwencje” dla życia obywateli UE, jak twierdzi Sigona.

Imigranci z UE czują się zdradzeni i pokrzywdzeni

Respondenci stwierdzili, że Brexit znacząco wpłynął na ich pogląd na Wielką Brytanię. Podczas gdy 72% nadal odczuwało pewne emocjonalne przywiązanie do Wielkiej Brytanii, 89% stwierdziło, że ich opinia o kraju zmieniła się – 68,6% „bardzo” lub „znacząco” – od referendum w 2016 roku. Poproszono ich również o podanie trzech słów podsumowujących to, czym UK dla nich jest. Zdecydowanie mniej było pozytywnych skojarzeń, takich jak "dom" czy "miłość", a więcej negatywnych – "rozczarowanie", "zdrada", "smutek", "frustracja", "gniew", "niesmak".

"Czułem się tutaj w domu" – powiedział 43-letni Holender. „Od referendum… Ludzie wciąż pytają mnie, skąd pochodzę i kiedy wracam do domu, ale te pytania straciły swoją niewinność”. Inny 40-letni Holender powiedział: „Przeprowadziłem się tutaj w ramach tej filozofii, teraz czuję, że ta idea zniknęła, a ja czuję się jak imigrant”. „Od 2016 roku czuję się bardziej Niemką i jestem bardziej przywiązana do Niemiec” – powiedziała 45-letnia Niemka mieszkająca w UK. „Mam nadzieję, że mój kraj pochodzenia nigdy nie stanie się tak niesprawiedliwy i ksenofobiczny, jak Wielka Brytania” – powiedziała Francuzka, lat 62.

Brexit ciągle pozostaje "otwartą raną".

Co zaskakujące, wydaje się również, że Brexit okazał się „prawdziwym wyzwalaczem nastrojów prounijnych”, na co zwracał uwagę prof. Sigona. Ponad 90% respondentów twierdzi, że od Brexitu czują się przynajmniej umiarkowanie przywiązani do Wspólnoty. 52-letnia Francuzka, która wróciła do Francji, powiedziała, że ​​„przyjmowała UE za pewnik przed Brexitem”, ale „teraz stała się świadoma, jak cenna jest Unia, nawet jeśli nie doskonała”. 44-letnia Włoszka powiedziała, że ​​„nigdy nie zwracała większej uwagi na to, za czym opowiadała się UE lub co zrobiła”, ale teraz „broni jej przed kłamstwami rozpowszechnianymi w prasie”, jak czytamy na łamach "Guardiana".

Nic dziwnego, że badanie składające się z 96 pytań, przeprowadzone między grudniem 2021 a styczniem 2022, rok po zakończeniu okresu przejściowego, wykazało, że większość osiadłych obywateli UE w Wielkiej Brytanii, często wchodzących w skład wielopokoleniowych gospodarstw domowych, planuje pozostać. Ponad połowa miała stały settled status, a ponad 30% posiadało podwójne obywatelstwo.

"Kiedy dostałem brytyjski paszport, splunąłem na niego"

64-letnia Francuzka od ponad 40 lat przebywająca w Wielkiej Brytanii powiedziała: „Ledwo mogę wyrazić, jak bardzo jestem zraniona. Przyjechałam do Wielkiej Brytanii w 1979 roku i pracowałem w NHS. Poczułem się zdradzona (…). Zacząłem cierpieć z powodu lęków. Zdecydowałam się ubiegać o brytyjskie obywatelstwo nie dlatego, że chciałam być Brytyjką, ale żeby móc znowu spać w nocy. Kiedy dostałem brytyjski paszport, splunąłem na niego”.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Keir Starmer jest gotów do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę

Szef brytyjskiego rządy zaznaczał, iż „nie mówi tego lekko”, gdy deklarował gotowość do zwiększenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy.

12 „nowych” miast ma powstać w Anglii

Czy nowy pomysł brytyjskiego rządu w perspektywie kryzysu na rynku mieszkaniowym ma szanse powodzenia?

Ogromne zapadlisko w Surrey pochłania ulicę

Przez zapadlisko w Surrey ewakuowano mieszkańców. Dziura w ziemi wciąż się rozszerza i pochłania coraz większą część ulicy.

Inflacja w Wielkiej Brytanii – najnowsze dane

Inflacja w Wielkiej Brytanii niepokojąco przyspiesza. W grudniu wyniosła 2.5%, w styczniu już 3%. Co bardziej niepokojące, wskaźnik przekroczył prognozy. Kogo najbardziej dotyka wzrost cen?

Polakowi skazanemu za przemoc wobec kobiet zablokowano deportację

Agresywny polski przestępca z historią nadużyć i stosowania przemocy wobec kobiet nie został deportowany z zaskakującego powodu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie