piątek, 20 września, 2024

Brytyjczycy wprowadzą wspomagane samobójstwo? Jest projekt ustawy

Zaledwie trzy tygodnie po wygranej Partii Pracy w wyborach powszechnych, lord Falconer przedstawi w Izbie Lordów projekt ustawy dotyczący wspomaganego samobójstwa. Keir Starmer obiecał, że pozwoli na głosowanie w tej kwestii w Izbie Gmin, a badania opinii publicznej jasno pokazują, że większość Brytyjczyków opowiada się za legalizacją wspomaganego umierania.

Wspomagane samobójstwo dla osób śmiertelnie chorych

Projekt ustawy, który lord Falconer przedstawi dziś w Izbie Lordów, dotyczy zalegalizowania wspomaganego samobójstwa dla osób śmiertelnie chorych. O zmianach w prawie umożliwiających osobom śmiertelnie chorym odejście z tego świata na własnych warunkach dyskutowano już w 2015 r., ale wówczas ustawę odrzucono w Izbie Gmin stosunkiem głosów 330 do 118.

Od blisko dekady w kwestii wspomaganego samobójstwa nastąpiła jednak na Wyspach wyraźna zmiana nastrojów. A Sir Keir Starmer, zarówno przed, jak i po wyborach, obiecał, że pozwoli na głosowanie nad ustawą w Izbie Gmin. Obecnie, gdy większość miejsc w niższej izbie parlamentu zajmują laburzyści, szansa na wprowadzenie do prawa kategorii wspomaganego samobójstwa jest bardzo duża. Tym bardziej, że badania opinii publicznej pokazują, że większość Wyspiarzy opowiada się za legalizacją wspomaganego umierania. Marcowe badanie przeprowadzone wśród 10 000 osób wykazało, że za umożliwieniem śmiertelnie chorym ludziom odejście na własnych warunkach opowiada się aż 75 proc. Wyspiarzy. Natomiast przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest zaledwie 14 proc. mieszkańców UK.

Przypomnijmy, że obecnie pomocnictwo w zakończeniu życia jest w Anglii i Walii przestępstwem zagrożonym karą więzienia w wymiarze do 14 lat. Prace nad legalizacją wspomaganego samobójstwa trwają już natomiast w Szkocji, a także na wyspach Man i Jersey.

Wspomagane samobójstwo tak, ale tylko pod pewnymi warunkami

Projekt ustawy dotyczący wspomaganego samobójstwa obejmuje jedynie śmiertelnie chore osoby dorosłe, które są w pełni władz umysłowych. Dla otrzymania możliwości wcześniejszego zakończenia życia, stan zdrowia danej osoby musiałoby ocenić dwóch niezależnych lekarzy. A osoba chora musiałaby dodatkowo samodzielnie podać sobie lek, jeśli jej prośba zostałaby zatwierdzona. Oczywiście zmiany w prawie nie ograniczyłyby prawa osób śmiertelnie chorych do wysokiej jakości opieki paliatywnej.

Projekt ustawy nic jednak nie mówi o rozszerzeniu kategorii osób, które mogłyby skorzystać ze wspomaganego samobójstwa. Część aktywistów zwraca uwagę, że taka opcja powinna też przysługiwać pacjentom z nieuleczalnymi schorzeniami, takimi jak stwardnienie rozsiane czy zespół zamknięcia.

Lord Falconer tłumaczy jednak, że projekt jego ustawy „jest przeznaczony [tylko] dla osób, które umrą w niedalekiej przyszłości”. – Nie sądzę, że państwo powinno pomagać w odbieraniu sobie życia osobom, które nie są śmiertelnie chore – precyzuje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?