Organizacja charytatywna the Children’s Society alarmuje w swoim najnowszym raporcie „Good Childhood Report”, że brytyjscy nastolatkowie są znacznie mniej zadowoleni z życia niż ich odpowiednicy w pozostałej części Europy. Ogromne znaczenie ma tu rosnąca przepaść między poszczególnymi środowiskami społeczno-ekonomicznymi.
Dzieci w UK coraz mniej zadowolone z życia
Z raportu „Good Childhood Report” jasno wynika, że dzieci i nastolatkowie w UK są zdecydowanie mniej zadowoleni z życia niż ich rówieśnicy w Europie kontynentalnej. Raport zebrał wyniki różnych badań dotyczących stanu psychicznego młodych ludzi, w tym przede wszystkim z nadzwyczaj istotnej ankiety „Programme for International Student Assessment”, która zbadała poziom zadowolenia z życia 15-latków w 2022 r. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii niski poziom satysfakcji z życia wykazuje średnio co czwarty 15-latek. A z uwagi na to, że średnia dla 27 krajów kontynentu wyniosła w tym względzie 17 proc., UK uplasowało się na samym dole rankingu.
Co więcej, na co trzeba zwrócić uwagę, odsetek niezadowolenia z życia wzrósł do ponad 30 proc. w przypadku 15-letnich Brytyjek. W pozostałych, badanych krajach europejskich, wskaźnik ten wyniósł 21 proc.
Różnice w poziomie zamożności przekładają się na poziom satysfakcji z życia
Jeśli chodzi o samą Wielką Brytanię, to tu eksperci wskazują na wyraźny rozstrzał w zakresie zadowolenia z życia między młodymi ludźmi, którzy żyją we względnym dobrobycie i dziećmi i nastolatkami, którzy żyją w rodzinach borykających się z różnego typu problemami. W tym zwłaszcza z problemami natury finansowej. Z dorocznego badania the Children’s Society wynika, że młodzi ludzie w wieku od 10 do 17 lat, którzy żyją w rodzinach o niższych dochodach, częściej odczuwają niską satysfakcję z życia niż ich rówieśnicy.
– To dzwonek alarmowy. Nastolatkowie w Wielkiej Brytanii stoją w obliczu 'recesji szczęścia’. A 15-latkowie odnotowują najniższą średnią satysfakcję z życia na 27 krajów europejskich. Szczególnie dotknięte są tu dziewczęta i osoby z uboższych środowisk. Równie alarmujący jest wysoki poziom ubóstwa żywnościowego wśród tych młodych ludzi. Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce pod względem ubóstwa żywnościowego wśród 15-latków na 21 państw europejskich. A to potwierdza, jak poważny jest wpływ nierówności społecznych na ich dobrostan – mówi Mark Russell, CEO w the Children’s Society.