Brytyjski polityk broni polskiego rządu i obwinia międzynarodowe media

Syed Kamall, brytyjski lider Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim wystosował oficjalny list do przewodniczącego tej izby Martina Schulza, który powiedział ostatnio, że wydarzenia w Polsce „maja charakter zamachu stanu”. Kamall bardzo krytycznie odnosi się w nim do słów niemieckiego polityka.

Jak zauważą Kamall „sprawy związane z polskim Trybunałem Konstytucyjnym są negatywnie relacjonowane przez międzynarodowe media, bez uwzględnienia działań podjętych przez poprzedni rząd tuż przed opuszczeniem urzędu.”

- Advertisement -

Brytyjczyk apeluje do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, by ten przed wypowiadaniem tak jednostronnych sądów zapoznał się z faktami i nie obniżał rangi urzędu, który sprawuje nieprzemyślanymi próbami interwencji w wewnętrzną debatę państwa – członka Unii Europejskiej.

Według europarlamentarzystów PiS, należących do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wypowiedź Szulza jest dla niego całkowicie dyskwalifikująca. Już wczoraj premier Beata Szydło wezwała przewodniczącego Parlamentu Europejskiego do zaprzestania takich wypowiedzi oraz przeprosin. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski nazwał opinie niemieckiego polityka za „bezzasadne i przez to nieodpowiedzialne”

Martin Shulz próbuje gasić pożar, który wywołał. Najpierw ustami swojego rzecznika wyjaśniał, iż chodziło mu wyłącznie o wyrażenie zaniepokojenia „o jedną z podstawowych zasad rządów prawa w Unii Europejskiej, czyli o zasadę demokratycznego podziału władzy”. Dziś osobiście odniósł się do sprawy. „Nie krytykowałem Polaków, krytykowałem rząd, a to różnica” powiedział brukselskim korespondentom telewizyjnym zaznaczając, że nie będzie przepraszać za swoje słowa.

Polski ambasador przy Unii Europejskiej ma w tym tygodniu spotkać się z przewodniczącym i wyjaśnić mu polskie stanowisko w tej kwestii.

Teksty tygodnia

Ulga podatkowa do likwidacji? Czy to cios w klasę średnią, która odważyła się coś zainwestować?

Czy ulga podatkowa od dywidend zniknie? Czy to naturalna kolej rzeczy? A może pierwszy z wielu obciążeń, które będą nakładane na tych, którzy pracują, zarabiają i próbują coś zaoszczędzić czy odważyli się zainwestować?

Bijatyka w samolocie Ryanaira. Agresywny pasażer zapłaci ponad 20 tys. zł

Do dramatycznych scen doszło w październiku ubiegłego roku na pokładzie samolotu Ryanair lecącego z Krakowa do Paryża. Tuż po starcie jeden z pasażerów pod wpływem alkoholu zaczął zachowywać się agresywnie. Jego zachowanie zmusiło załogę do awaryjnego powrotu na lotnisko.

Szpital w Leeds, z którego często korzystają Polacy, oskarżony o zaniedbania!

Szpital w Leeds - Leeds Teaching Hospitals NHS Trust...

Spis powszechny w Anglii i Walii jednak się odbędzie? Eksperci ostrzegają

Plany dotyczące zniesienia tradycyjnego spisu powszechnego w 2031 roku w Anglii i Walii wzbudziły szeroki sprzeciw w środowisku naukowym i statystycznym. Dlaczego spis powszechny powinien zostać?

Prawo aborcyjne w Wielkiej Brytanii: przełomowa decyzja rządu

Brytyjscy parlamentarzyści opowiedzieli się za dekryminalizacją aborcji, co stanowi znaczący postęp w zakresie praw reprodukcyjnych. Poprawka do ustawy o przestępczości i policji ma na celu zmianę prawa aborcyjnego, tak aby zakończyć karanie kobiet za przerwanie ciąży.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie