Brytyjski rząd zawiesza negocjacje z władzami Kanady w sprawie umowy handlowej

Rozmowy między Kanadą a Wielką Brytania w sprawie nowej umowy handlowej rozpoczęły się w marcu 2022, tuż po opuszczeniu Unii Europejskiej. W chwili obecnej handel między tymi państwami jest regulowany w ramach porozumienia, które wynegocjowano, gdy UK pozostawało częścią UE.

Według oficjalnych danych, wartość dwustronnego handlu towarami i usługami między tymi krajami wyniósła 25,9 miliarda funtów w roku w okresie od czerwca 2022 do czerwca 2023. W tym czasie Kanada była 18. największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Rozmowy między Londynem a Ottawą zostały wstrzymane ze względu na niezadowolenie obu stron związane z brakiem dostępu do rynków rolnych, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie… wołowiny i sera.

- Advertisement -

– Zawsze powtarzaliśmy, że będziemy negocjować wyłącznie umowy handlowe, które przyniosą korzyści Brytyjczykom. Zastrzegamy sobie prawo do wstrzymania negocjacji z dowolnym krajem, jeśli nie następuje odpowiedni postęp – komentuje rzecznik rządu brytyjskiego

Dlaczego zawieszono rozmowy?

– Pozostajemy otwarci na wznowienie rozmów z Kanadą w przyszłości, aby zbudować silniejsze relacje handlowe, które przyniosą korzyści przedsiębiorstwom i konsumentom po obu stronach Atlantyku – uzupełnia.

– Jesteśmy rozczarowani wstrzymaniem negocjacji z Wielką Brytanią. Ich decyzja o dalszym utrzymywaniu barier w dostępie do rynku dla naszego przemysłu rolnego oraz niechęć do osiągnięcia wzajemnego porozumienia zahamowały negocjacje – komentuje z kolei rzeczniczka kanadyjskiej minister handlu Mary Ng.

Jak oceniana jest decyzja rządu UK?

Minette Batters, prezeska Krajowego Związku Rolników Anglii i Walii, powiedziała, że wstrzymanie rozmów handlowych „przynosi ulgę rolnikom w UK”. Dodawała również, iż wołowina zawierająca hormony nie powinna być importowana do Wielkiej Brytanii. – Handel produktami rolnymi jest zawsze pierwszą rzeczą do omówienia i ostatnią rzeczą do uzgodnienia. Cieszę się, że rząd trzymał się swojego stanowiska i nie ustąpił – jak komentuje.

Z kolei Jonathan Reynolds z Partii Pracy mówił o kolejnym „ciosie dla brytyjskiej gospodarki spowodowany niekompetencją konserwatystów”. – To bardzo niepokojąca wiadomość i kolejne znaczące niepowodzenie ze strony konserwatystów w dotrzymywaniu swoich obietnic. Zamiast wzmocnić naszą pozycję handlową po Brexicie, niepowodzenia te postawiły nas na słabszej pozycji, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym – komentuje.

Teksty tygodnia

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Alarmujący wzrost ubóstwa wśród dzieci w UK. Lekarze ostrzegają przed kryzysem

Ponad 75 procent pediatrów potwierdza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalnie wzrosła liczba przypadków chorób związanych z ubóstwem. Lekarze ostrzegają również przed „nieznośnym poziomem” biedy wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie