piątek, 20 września, 2024

Brytyjski rząd zawiesza negocjacje z władzami Kanady w sprawie umowy handlowej

Rozmowy między Kanadą a Wielką Brytania w sprawie nowej umowy handlowej rozpoczęły się w marcu 2022, tuż po opuszczeniu Unii Europejskiej. W chwili obecnej handel między tymi państwami jest regulowany w ramach porozumienia, które wynegocjowano, gdy UK pozostawało częścią UE.

Według oficjalnych danych, wartość dwustronnego handlu towarami i usługami między tymi krajami wyniósła 25,9 miliarda funtów w roku w okresie od czerwca 2022 do czerwca 2023. W tym czasie Kanada była 18. największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Rozmowy między Londynem a Ottawą zostały wstrzymane ze względu na niezadowolenie obu stron związane z brakiem dostępu do rynków rolnych, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie… wołowiny i sera.

– Zawsze powtarzaliśmy, że będziemy negocjować wyłącznie umowy handlowe, które przyniosą korzyści Brytyjczykom. Zastrzegamy sobie prawo do wstrzymania negocjacji z dowolnym krajem, jeśli nie następuje odpowiedni postęp – komentuje rzecznik rządu brytyjskiego

Dlaczego zawieszono rozmowy?

– Pozostajemy otwarci na wznowienie rozmów z Kanadą w przyszłości, aby zbudować silniejsze relacje handlowe, które przyniosą korzyści przedsiębiorstwom i konsumentom po obu stronach Atlantyku – uzupełnia.

– Jesteśmy rozczarowani wstrzymaniem negocjacji z Wielką Brytanią. Ich decyzja o dalszym utrzymywaniu barier w dostępie do rynku dla naszego przemysłu rolnego oraz niechęć do osiągnięcia wzajemnego porozumienia zahamowały negocjacje – komentuje z kolei rzeczniczka kanadyjskiej minister handlu Mary Ng.

Jak oceniana jest decyzja rządu UK?

Minette Batters, prezeska Krajowego Związku Rolników Anglii i Walii, powiedziała, że wstrzymanie rozmów handlowych „przynosi ulgę rolnikom w UK”. Dodawała również, iż wołowina zawierająca hormony nie powinna być importowana do Wielkiej Brytanii. – Handel produktami rolnymi jest zawsze pierwszą rzeczą do omówienia i ostatnią rzeczą do uzgodnienia. Cieszę się, że rząd trzymał się swojego stanowiska i nie ustąpił – jak komentuje.

Z kolei Jonathan Reynolds z Partii Pracy mówił o kolejnym „ciosie dla brytyjskiej gospodarki spowodowany niekompetencją konserwatystów”. – To bardzo niepokojąca wiadomość i kolejne znaczące niepowodzenie ze strony konserwatystów w dotrzymywaniu swoich obietnic. Zamiast wzmocnić naszą pozycję handlową po Brexicie, niepowodzenia te postawiły nas na słabszej pozycji, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym – komentuje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?