piątek, 20 września, 2024

Ceny domów w Wielkiej Brytanii rosną już piąty miesiąc z rzędu

Według Halifax średnia cena domu w Wielkiej Brytanii jest zaledwie o 1800 funtów niższa od wartości szczytowej odnotowanej w czerwcu 2022 roku.  

W lutym ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły już piąty miesiąc z rzędu. Tym razem o 0,4 proc. Jak podaje Halifax – w ujęciu rocznym ceny wzrosły o 1,7 proc.

Rosną ceny domów w Wielkiej Brytanii

Przeciętny dom na Wyspach kosztuje obecnie 291 699 funtów, czyli o około 1000 funtów więcej niż w poprzednim miesiącu. Kim Kinnaird, pełniąca funkcję dyrektora Halifax Mortgages, powiedziała, że liczby „w dalszym ciągu sugerują stosunkowo stabilny początek 2024 roku. Są to również obiecujące oznaki wzmożonej aktywności na rynku mieszkaniowym.

– Teraz średnia cena domu jest tylko o około 1800 funtów niższa od wartości szczytowej odnotowanej w czerwcu 2022 roku. Chociaż niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w połączeniu z oczekiwaniami dotyczącymi obniżki stóp procentowych przez Bank Anglii, powinno zwiększyć zaufanie kupujących – dodała Kinnaird.

Kredyt hipoteczny będzie wyzwaniem

Kim Kinnaird dodała, że nawet przy rosnących płacach i spadającej inflacji zaoszczędzenie na depozyt i uzyskanie kredytu hipotecznego na znaczną kwotę będzie wyzwaniem.

Najwyższe ceny domów są w Londynie, ze średnią 536 996 funtów. Oznacza to wzrost o 1,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei północno-wschodnia część kraju była rejonem o najniższej średniej cenie domów (wynoszącej 171 294 funty, co przekłada się na wzrost o 4,2 proc.).

Ceny spadły jedynie w południowo-wschodniej i wschodniej Anglii, odpowiednio o 0,6 proc. i 0,8 proc. Eksperci mówią, że rynek nieruchomości w dalszym ciągu nabiera tempa po stosunkowo spokojnym 2023 roku. Sytuacji tej sprzyjają ostatnie decyzje Banku Anglii dotyczące wstrzymania podwyżek stóp procentowych. Dzięki temu na rynku kredytów hipotecznych nastąpiło względne ożywienie, ale obecnie jest ono dość niestabilne.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?