piątek, 20 września, 2024

Cierpisz na sezonową chorobę afektywną? Oto jej najważniejsze symptomy

Większość ludzi wie już zapewne, czym jest Niebieski Poniedziałek. Czyli teoretycznie najsmutniejszy dzień w roku, który wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Ale znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, czym jest sezonowa choroba afektywna. Warto poznać jej symptomy, ponieważ szacuje się, że tylko w Wielkiej Brytanii cierpią na nią nawet dwa miliony ludzi.

Sezonowa choroba afektywna – jakie są jej symptomy?

Sezonowa choroba afektywna (ang. seasonal affective disorder, SAD) to nic innego, jak zaburzenia nastroju, które są ściśle związane ze zmianami pór roku. Zaburzenia afektywne nasilają się późną jesienią, gdy zaczynają się deszcze i naprawdę zimne dni, a kończą wraz z nadejściem wiosny. Sezonowa choroba afektywna jest też alternatywnie nazywana depresją sezonową lub po prostu depresją zimową.

Eksperci zwracają uwagę, by dokładnie obserwować swój nastrój jesienią i zimą, ponieważ na SAD może cierpieć wielu z nas. Do kluczowych symptomów sezonowej choroby afektywnej należą:

  • Brak energii;
  • Trudności z koncentracją;
  • Trudności w byciu towarzyskim;
  • Stałe uczucie smutku, przygnębienia, poczucia winy lub beznadziejności, a także płaczliwość;
  • Uczucie niepokoju lub złości;
  • Większa podatność na przeziębienia, infekcje i inne choroby;
  • Zbyt długie spanie i/lub trudności z przebudzeniem się;
  • Zbyt mało snu i/lub częste pobudki w nocy;
  • Utrata apetytu;
  • Utrata zainteresowania seksem;
  • Nadwrażliwość na dotyk;
  • Objawy depresji.

Na depresję zimową cierpi dużo ludzi. Nie jesteś sam!

Jeśli zauważasz u siebie powyższe symptomy, to z dużym prawdopodobieństwem cierpisz właśnie na zimową depresję. Ale problem ten jest dosyć powszechny, dość powiedzieć, że szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii z sezonową chorobą afektywną zmagają się nawet dwa miliony ludzi. Eksperci od dawna zauważają, że początek Nowego Roku wcale nie stanowi dla wielu ludzi „świeżego startu”, nowego początku z nową nadzieją na lepsze i z wizją na osiągnięcie wielkich rzeczy. A przynajmniej częściowo wpływ na to może mieć brak ekspozycji na wystarczającą ilość światła słonecznego i, co za tym idzie, spadek poziomu hormonów odpowiedzialnych za nasz nastrój, w tym serotoniny.

Eksperci zapewniają jednak, że osoby cierpiące na SAD wcale nie są zupełnie bezbronne. Istnieją pewne sposoby na poradzenie sobie z wszechogarniającym stanem zimowej depresji. Jednym z nich jest na przykład chodzenie spać i wstawanie codziennie o tej samej porze. Dzięki temu organizm może się łatwiej dostosować do zmian sezonowych. Poza tym pomocne jest też ograniczenie spożycia alkoholu i regularne chodzenie na spacery.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?