Co piąty kierowca w UK nielegalnie korzysta za kółkiem z telefonu

Z danych Departamentu Transportu wynika, że w 2022 r. na brytyjskich drogach doszło do 22 śmiertelnych wypadków, które były efektem zabronionego przez kierowców użycia telefonu komórkowego za kółkiem. Tymczasem, jak pokazują najnowsze badania, aż jedna piąta kierowców w UK przyznaje, że nadal korzysta z telefonu, gdy siedzi za kierownicą.

Kierowcy w UK nagminnie sięgają po telefon, gdy prowadzą samochód

Najnowsze badanie firmy ubezpieczeniowej Aviva pokazuje, że co piąty kierowca (19 proc.) sięga po telefon komórkowy, gdy zatrzymuje pojazd. Zatrzymuje jednak nie na stałe, tylko na chwilę, gdy wciąż prowadzi, na przykład na światłach. A przecież korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie większości takich czynności jest nielegalne. Pomimo tego, że stojąc na światłach lub w korku samochód de facto się nie porusza. Jedyne wyjątki w tym zakresie obejmują sytuacje, gdy kierowcy muszą wykonać połączenie alarmowe lub gdy muszą dokonać płatności zbliżeniowej, np. w restauracji typu drive-through.

– Wiele osób niedawno rozpoczęło wakacje. A nasze badania pokazują, że duża część kierowców ryzykuje, w sposób niebezpieczny, siedząc za kierownicą samochodu. To nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, ale to również oznacza, że narażają się oni na otrzymanie grzywny i/lub punktów karnych, co może mieć wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie samochodu w przyszłości – tłumaczy Martin Smith z Avivy. I dodaje: – Niezależnie od tego, jak bardzo kuszące może się to wydawać, kierowcy powinni usunąć z samochodu wszelkie potencjalne elementy rozpraszające ich uwagę.

Jakie jeszcze kierowcy w UK popełniają błędy?

Używanie telefonu komórkowego za kółkiem, w korku albo w trakcie oczekiwania na zielone światło, to jednak nie jedyna przewina kierowców w UK. Z badań wynika, że zdarza im się też na przykład używać klaksonu w złości (32 proc.), co również stanowi wykroczenie. Poza tym aż 10 proc. kierowców przyznaje się do prowadzenia pojazdu boso, co trzeci kierowca (34 proc.) je lub pije napoje bezalkoholowe w trakcie jazdy i aż 15 proc. pali za kółkiem papierosy albo wapuje.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie