piątek, 20 września, 2024

Co piąty kierowca w UK nielegalnie korzysta za kółkiem z telefonu

Z danych Departamentu Transportu wynika, że w 2022 r. na brytyjskich drogach doszło do 22 śmiertelnych wypadków, które były efektem zabronionego przez kierowców użycia telefonu komórkowego za kółkiem. Tymczasem, jak pokazują najnowsze badania, aż jedna piąta kierowców w UK przyznaje, że nadal korzysta z telefonu, gdy siedzi za kierownicą.

Kierowcy w UK nagminnie sięgają po telefon, gdy prowadzą samochód

Najnowsze badanie firmy ubezpieczeniowej Aviva pokazuje, że co piąty kierowca (19 proc.) sięga po telefon komórkowy, gdy zatrzymuje pojazd. Zatrzymuje jednak nie na stałe, tylko na chwilę, gdy wciąż prowadzi, na przykład na światłach. A przecież korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie większości takich czynności jest nielegalne. Pomimo tego, że stojąc na światłach lub w korku samochód de facto się nie porusza. Jedyne wyjątki w tym zakresie obejmują sytuacje, gdy kierowcy muszą wykonać połączenie alarmowe lub gdy muszą dokonać płatności zbliżeniowej, np. w restauracji typu drive-through.

– Wiele osób niedawno rozpoczęło wakacje. A nasze badania pokazują, że duża część kierowców ryzykuje, w sposób niebezpieczny, siedząc za kierownicą samochodu. To nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, ale to również oznacza, że narażają się oni na otrzymanie grzywny i/lub punktów karnych, co może mieć wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie samochodu w przyszłości – tłumaczy Martin Smith z Avivy. I dodaje: – Niezależnie od tego, jak bardzo kuszące może się to wydawać, kierowcy powinni usunąć z samochodu wszelkie potencjalne elementy rozpraszające ich uwagę.

Jakie jeszcze kierowcy w UK popełniają błędy?

Używanie telefonu komórkowego za kółkiem, w korku albo w trakcie oczekiwania na zielone światło, to jednak nie jedyna przewina kierowców w UK. Z badań wynika, że zdarza im się też na przykład używać klaksonu w złości (32 proc.), co również stanowi wykroczenie. Poza tym aż 10 proc. kierowców przyznaje się do prowadzenia pojazdu boso, co trzeci kierowca (34 proc.) je lub pije napoje bezalkoholowe w trakcie jazdy i aż 15 proc. pali za kółkiem papierosy albo wapuje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?