Corby „toksyczne miasto” w Anglii

Corby to miasto w Anglii, położone w hrabstwie Northamptonshire, około 120 km na północ od Londynu. Niedawno uzyskało sławę dzięki serialowi Netflixa „Toksyczne miasto”. Obnaża on skandal i zaniedbania władz, które spowodowały kalectwo wielu dzieci. 

Historia Corby

Pierwsze wzmianki o Corby pochodzą z VIII wieku, kiedy to osada była znana jako „Kori’s by”. W języku staronordyckim oznaczało „osada Koriego”.W XIX wieku odkryto w okolicach Corby bogate złoża rudy żelaza, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu hutniczego. W latach 30. XX wieku firma Stewarts & Lloyds założyła w mieście duży zakład stalowy, co spowodowało napływ pracowników, zwłaszcza ze Szkocji.

- Advertisement -

W 1980 roku zamknięto hutę stali, co spowodowało kryzys gospodarczy i społeczny. Jednak dzięki działaniom na rzecz regeneracji i przyciąganiu nowych inwestycji, miasto zaczęło się odradzać. Wkrótce stało się jednym z najszybciej rozwijających się w Anglii po 2001 roku.

Ze względu na dużą liczbę szkockich imigrantów, Corby zyskało przydomek „Mała Szkocja”. W mieście odbywają się szkockie festiwale, a wielu mieszkańców pielęgnuje szkockie tradycje i zwyczaje. O Corby jako ziemi obiecanej Polaków pisaliśmy na naszym portalu w 2018 roku, kiedy to miasto stało się popularne wśród Polonii brytyjskiej. 

Corby toksyczne miasto w Anglii

O Corby zrobiło się głośno za sprawą produkcji Netflixa. „Toksyczne miasto” to miniserial dostępny w siedmiu odcinkach. Opowiada o jednym z największych skandali środowiskowych w Wielkiej Brytanii. Przedstawia go z perspektywy mieszkańców Corby. Serial śledzi historię matek, które przez lata walczyły o sprawiedliwość, gdy na jaw wyszła prawda o wpływie toksycznych odpadów na zdrowie ich dzieci.

Skandal z odpadami

W latach 90. w Corby odnotowano wzrost liczby dzieci urodzonych z wadami wrodzonymi. Głównie chodziło o wady kończyn górnych. Odsetek dzieci z tymi wadami urodzonych w Corby był prawie trzykrotnie wyższy niż u dzieci urodzonych w okolicy. Co więcej był też dziesięciokrotnie wyższy niż powinno się spodziewać miasto o populacji 60 000 mieszkańców. Ponieważ we wszystkich przypadkach nie było wcześniejszych rodzinnych historii wad kończyn, uznano,  że musi być inna przyczyna.

Okazało się, że podczas rekultywacji terenów po byłej hucie stali doszło do niewłaściwego zarządzania toksycznymi odpadami. Szkodliwe opary unosiły się nad miastem i opadały na ziemię i wodę.  Głównie dotyczyło to metali ciężkich, cynku, boru, niklu i arszeniku. Miało negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, w tym szczególnie kobiety w ciąży i ich dzieci. Mieszkańcy przez wiele lat walczyli o to, aby miasto przyznało się do złego zarządzania odpadami oraz uznało, że to one są przyczyną chorób dzieci. 30 matek z Corby wniosło pozew do sądu przeciwko miastu Corby w 2005 roku. Jednakże wyrok zapadł dopiero 4 lata później. Sąd uznał, że jest powiązanie pomiędzy toksycznymi odpadami, a chorobami dzieci. Wskazał na zaniedbania councilu, które przyczyniły się do zachorowań dzieci. 

Determinację matek w dążeniu do ukarania winnych i uzyskania sprawiedliwości dla swoich dzieci przestawia serial Netflixa.  ​Serial spotkał się z pozytywnymi recenzjami, a widzowie docenili poruszającą historię oraz autentyczność przedstawionych wydarzeń.

Poniżej można obejrzeć oficjalny zwiastun serialu:

Teksty tygodnia

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i rachunków sprawił, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie