piątek, 20 września, 2024

Coroczna podwyżka zasiłków powinna być gwarantowana

Komisja ds. Pracy i Emerytur (Work and Pensions Committee) zaapelowała do rządu, aby zwiększył wsparcie finansowe i zreformował system zabezpieczenia społecznego. Miałby to zrobić za sprawą zagwarantowania podwyżki zasiłków każdego roku.

Rząd konserwatystów dopiero w kwietniu 2024 odblokował „zamrożenie” wysokości zasiłków i po paru latach zdecydował się na podwyżkę świadczeń. W obecnym kryzysie świadczeniobiorcy powinni mieć jednak zagwarantowaną coroczną podwyżkę zasiłków.

Podwyżka zasiłków powinna być gwarantowana

Zgodnie z raportem komisji (Work and Pensions Committee) stawki zasiłków nadal są „zbyt niskie”, aby pokryć codzienne wydatki świadczeniobiorców. Komisja jest zdania, że rząd powinien zwiększyć wsparcie finansowe i zreformować system zabezpieczenia społecznego.

Zalecono ustalenie nowego standardu dotyczącego poziomu świadczeń socjalnych uwzględniającego koszty utrzymania.

W raporcie, który opublikowano w ubiegłym tygodniu, zatytułowanym „Poziomy świadczeń w Wielkiej Brytanii”, komisja zasugerowała wprowadzenie „gwarancji podwyżki” zasiłków. Zapewniłaby ona świadczeniobiorcom podwyżkę świadczeń każdego roku.

Zmiany w systemie i zalecenia dla rządu

Komisja zaleciła rządowi zobowiązanie się do „zagwarantowania podwyżki” zasiłków każdego roku, przy zastosowaniu spójnej miary, na przykład cen. Ponadto gwarancja miałaby także objąć coroczną podwyżkę Local Housing Allowance.

Przewodniczący komisji, Stephen Timms, powiedział:

– Widzieliśmy wiele dowodów na to, że świadczenia są obecnie na poziomie, przez który ​​wielu osób nie stać na zakup artykułów codziennego użytku lub pokrycie koniecznych dodatkowych kosztów związanych z uszczerbkiem na zdrowiu lub inwalidztwem.

– Rząd mówił już wcześniej, że niemożliwe jest ustalenie obiektywnego sposobu decydowania o tym, jakie powinny być świadczenia. Nasze rekomendacje są odpowiedzią na to wyzwanie i piłka jest teraz ponownie po stronie rządu – dodał.

Według komisji, rząd powinien utworzyć stały fundusz wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. A także wprowadzić zmianę zasiłku mieszkaniowego w Universal Credit i dostosowanie go do inflacji.

Ponadto zasiłek opiekuńczy (Carer’s Allowance) powinien odpowiadać minimalnej płacy na Wyspach. Należałoby także poradzić sobie z problemem pięciotygodniowego oczekiwania na świadczenia, z którym musi się mierzyć część osób pobierających zasiłki.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?