piątek, 20 września, 2024

Czy landlord może zabronić ci trzymać zwierzę w domu?

Wiele osób wynajmując mieszkanie lub dom obawia się, że landlord nie zgodzi się na trzymanie w nim psa, kota lub innego zwierzęcia domowego. Co mówią jednak o tym przepisy w Anglii?

Wynajem nieruchomości i chęć posiadania zwierzęcia domowego często nie idą ze sobą w parze, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Bardzo często bywa tak, że landlord nie zgadza się na to, aby jego najemcy trzymali zwierzę w mieszkaniu w obawie przed ewentualnymi zniszczeniami.

Landlord może zabronić nam trzymać zwierzę w domu?

O tym, czy nasz landlord może faktycznie zabronić nam trzymać w wynajmowanym mieszkaniu lub domu zwierzę domowe, decyduje umowa najmu. Może zawierać ona informację, że zwierzęta domowe nie są akceptowane. Jeśli umowę o takiej treści podpiszemy, wtedy w większości przypadków jesteśmy zobowiązani do jej przestrzegania, ale nie zawsze.

Jak czytamy na stronie commonslibrary.parliament.uk – ustawa o prawach konsumenta (Consumer Rights Act 2015) zabrania „nieuczciwych warunków” umowy. Oznacza to, że całkowity zakaz trzymania zwierząt domowych, który jest w niej zawarty, może zostać skreślony, jeśli zostanie on zakwestionowany przez sąd.

Alternatywnie również umowa najmu może zawierać warunek, zgodnie z którym, aby najemca mógł posiadać zwierzę domowe, wymagana jest zgoda landlorda. W takim też przypadku wynajmujący nie może bezzasadnie odmówić najemcy zgody.

W tym kontekście rozsądna odmowa ze strony landlorda może dotyczyć na przykład trzymania w małym mieszkaniu dużego psa.

Brak wzmianki o zwierzętach domowych

Ponadto umowa najmu może nie zawierać wcale wzmianki dotyczącej trzymania zwierząt domowych. Wtedy też landlordowi będzie trudniej odmówić najemcy trzymania zwierzaka w wynajmowanym mieszkaniu. Bardzo ważne jest również to, że właściciele nieruchomości nie mogą pobierać opłat za wyrażenie zgody na trzymanie zwierzęcia. I nie mogą żądać przez to wyższej kaucji. Jeśli naruszyłoby to wymogi dotyczące górnego limitu kaucji określone w ustawie Tenant Fees Act 2019.

Przedstawiona w parlamencie w dniu 17 maja 2023 roku ustawa Renters (Reform) Bill 2022-23, ma na celu zmianę ustawy o mieszkalnictwie z 1988 roku. Tak, aby umożliwić najemcom trzymanie zwierząt domowych. Zgodnie z ustawą odmowa landlorda musiałaby być zasadna. Wtedy landlord musi odmówić takiej zgody na piśmie w ciągu 42 dni od otrzymania pisemnego wniosku.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk Będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

1 listopada rząd dodaje 300 funtów do Winter Fuel Payment

10 zmian finansowych, które wchodzą w listopadzie 2023

Jeśli mieszkasz w tym hrabstwie, możesz dostać 185 funtów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?