Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Wysoki popyt na mieszkania na wynajem, a do tego niska podaż takich mieszkań sprawiły, że w zeszłym roku czynsze w Irlandii Północnej wzrosły o blisko 10 proc. To blisko dwukrotnie więcej niż w pozostałej części kraju.

Ile średnio płacimy za mieszkanie w Irlandii Północnej?

Bazując na danych zgromadzonych przez portal internetowy PropertyPal, widać wyraźnie, że w ciągu ostatniego roku średni koszt najmu mieszkania w Irlandii Północnej wzrósł o 9,9 proc. Jest to zatem blisko dwukrotnie wyższy wzrost niż średnia dla nowych umów najmu dla całej Wielkiej Brytanii, które przeciętnie są droższe o 5,4 proc. (to najwolniejszy wzrost od trzech lat). W liczbach bezwzględnych wygląda to tak, że za najem w Irlandii Północnej płacimy średnio 829 funtów.

- Advertisement -

Jak wygląda rynek mieszkaniowy w Irlandii Płn.?

Poza czynszami w Irlandii Północnej rosną także ceny nowych mieszkań. W sierpniu tego roku za nowe mieszkanie trzeba było zapłacić średnio 246 300 funtów, czyli o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast średnia cena domu dla osób kupujących swój pierwszy dom wyniosła 174 500 funtów. Przy wkładzie własnym w wysokości 10 proc. przeciętna miesięczna rata kredytu hipotecznego przy takiej kwocie to 897 funtów.

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że zainteresowanie kupnem mieszkań wzrosło w Irlandii Północnej w zeszłym roku o 5 proc., podczas gdy zainteresowaniem najmem spadło o 8 proc.

– Ceny domów i wolumen sprzedaży w Irlandii Północnej nabierały dynamiki przez całe lato. Było to wspierane przez odnowione zaufanie konsumentów po niedawnym obniżeniu stóp procentowych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły o 5,4 proc., co jest tendencją widoczną na większości obszarów Irlandii Północnej – mówi Jordan Buchanan, CEO PropertyPal. I dodaje: – Przystępność cenowa pozostaje poważnym wyzwaniem dla wielu potencjalnych nabywców. Ale popyt bazowy sygnalizuje dobrą jesień, co odzwierciedla 5-proc. roczny wzrost nowych zapytań wysyłanych do agentów nieruchomości. Ponadto nowo uzgodnione transakcje sprzedaży — kluczowy wskaźnik popytu rynkowego — wzrosły o 11 proc. rok do roku. (…) Rynek wchodzi w okres typowego wzmożonego ruchu. Wygląda na to, że letni impet przeniesie się na jesień, zapewniając dalszy wzrost w nadchodzących miesiącach.

Teksty tygodnia

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie