Czynsze w sektorze prywatnym osiągnęły rekordowy poziom

Czynsze poza Londynem wzrosły o 7 proc. w ciągu roku. W maju osiągnęły rekordowy poziom ze średnią 1316 funtów miesięcznie. Z kolei w stolicy jest to ponad dwukrotnie większa wartość.

W Londynie poprawa równowagi między podażą a popytem przełożyła się na spowolnienie rocznej dynamiki czynszów. Spadła ona z najwyższego poziomu 18 proc. w 2022 roku do 4 proc. w maju tego roku. Jednak jest to wciąż powyżej oficjalnego wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI), który wynosi 2 proc.

- Advertisement -

Czynsze na rekordowym poziomie

Jak podało Rightmove – średni czynsz w sektorze prywatnym poza Londynem był w maju o 7 proc. wyższy niż jeszcze rok temu. Ale przyczynił się do obniżenia inflacji. Z kolei w stolicy za wynajem musimy zapłacić średnio 2652 funty miesięcznie. Czyli prawie trzykrotnie więcej niż w północno-wschodniej Anglii, gdzie kwota ta wynosi 894 funty.

Warto zaznaczyć, że roczna podwyżka czynszów w West Midlands należy do najwyższych w kraju, chociaż jej poziom jest niższy niż średnia poza Londynem, która obecnie wynosi rekordowo 1316 funtów.

Z przeprowadzonej na rynku analizy wynika, że, aby zaspokoić zapotrzebowanie i przywrócić wzrost czynszów do normalnego poziomu wynoszącego 2 proc., potrzeba około 120 000 dodatkowych nieruchomości na wynajem.

Przyczyną obecnej tak dużej podwyżki czynszów jest w dużej mierze popyt znacznie przewyższający podaż. Sytuacji nie poprawiają właściciele domów, którzy spłacają kredyty hipoteczne z wynajmu. Przerzucają oni w ten sposób koszty wysokiego oprocentowania kredytów na najemców.

Brakuje domów

Rightmove podaje, że w wielu rejonach w Wielkiej Brytanii „nie było wystarczającej liczby domów, aby zaspokoić liczbę najemców”. Z powodu tego braku równowagi między podażą i popytem najbardziej ucierpiała Szkocja.

Natomiast w Londynie sytuacja poprawiła się ze względu na mniejszą liczbę najemców i wzrost liczby dostępnych nieruchomości do wynajęcia. 15-procentowy spadek liczby najemców chcących przeprowadzić się do Londynu i 16-procentowy wzrost liczby dostępnych nieruchomości pomogły w przywróceniu równowagi na rynku. W ten sposób stolica odnotowała największą poprawę w ciągu ostatniego roku.

– Łatwo zapomnieć, że przed pandemią był okres, w którym wzrost cen wynajmu był bardziej stabilny. Roczny wzrost cen na poziomie 7 proc. sugeruje, że nadal brakuje nam równowagi – powiedział Tim Bannister, ekspert ds. nieruchomości z Rightmove.

Stwierdził także, że „przyszły rząd powinien potraktować priorytetowo sprawę planowania, przyspieszenia budowy domów i zachęcania do większej podaży na rynku wynajmu”.

Podwyżki czynszów osiągnęły najwyższy poziom 18 proc. w 2022 r. Po tym jak najemcy powrócili do stolicy po pandemii, a na rynku pojawiło się mniej nowych nieruchomości.

Teksty tygodnia

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Znana sieć supermarketów sprzedawała przeterminowaną żywność

Sieć supermarketów Asda znalazła się w centrum kontrowersji po serii kontroli przeprowadzonych przez inspektorów ds. bezpieczeństwa żywności w dwóch sklepach w Cardiff – w Leckwith i Pentwyn.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie