Deska sedesowa „pod choinką” – 21% Brytyjczyków otrzymało niechciany prezent

Miejsce pochówku oraz deska sedesowa znalazły się na szczycie listy najgorszych prezentów świątecznych w historii, jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez organizację „Which?”. Jak się okazuje, aż jeden na pięciu mieszkańców UK otrzymuje na święta przynajmniej jeden niechciany prezent.

Koszmarne, beznadziejne, badziewne prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia – komuż nie zdarzyło się ich otrzymać? Ponad 2000 osób zostało przepytanych przez „Which?” na temat tego, jakie prezenty otrzymali w Boxing Day w zeszłym roku.

Aż 21 proc. ankietowanych zwróciło uwagę, iż od swoich bliskich otrzymało niechciany lub nieodpowiedni podarunek.

Nietrafione prezenty na święta

Na pytanie, co zrobiono z niechcianymi prezentami, trzy osoby na 10 (31%) przyznały się do pozbycia się ich, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Jedna na osiem (12%) zaniosła je do sklepu charytatywnego, jedna na 10 (10%) dała je znajomemu lub członkowi rodziny, a 5% sprzedało je przez internet, za pośrednictwem takich platform, jak eBay lub Vinted.

Eksperci „Which?” poprosili również ankietowanych wypowiedź na temat „najgorszego prezentu na święta, jaki kiedykolwiek otrzymali”. Wśród niewypałów znalazła się używana suszarka bębnowa, którą 19-latka dostała od swojego chłopaka, wspomniane wyżej miejsce na cmentarzu, pieczeń wołowa podarowana wegetarianinowi i zestaw żelów pod prysznic z poprzedniego roku.

Co zrobić z niechcianymi prezentami?

Lisa Webb, ekspertka ds. prawa konsumenckiego w „Which?”, powiedziała, że ​​trudno jest wymyślić mniej odpowiedni prezent niż wspomniana wyżej deska sedesowa, ale zauważyła, że ​​„każdy może mieć problem z trafionym zakupem dla przyjaciół i rodziny”, jak cytujemy za „Guardianem”.

– Zawsze warto uzyskać paragon, aby bliska osoba miała możliwość zwrotu prezentu, jeśli zajdzie taka potrzeba – komentuje Lisa Webb. – Czasami w przypadku zamówień online tylko kupujący może poprosić o zwrot pieniędzy lub wymianę na coś innego. A jeśli przedmiot został oznaczony jako prezent w momencie zamówienia, zasady zwrotów sprzedawcy detalicznego mogą umożliwiać odbiorcy jego zwrot lub wymianę”.

Badania wykazały, że prezenty świąteczne o wartości 232 mln funtów zostały zwrócone na początku 2023 roku. Średnia cena każdego prezentu wyniosła 74 funty. Zwroty kosztują sprzedawców detalicznych około 7 mld funtów rocznie. Szacunkowo 42 mln funtów wydane na niechciane prezenty świąteczne trafia na wysypisko każdego roku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Thermomix 7 w przedsprzedaży. Ile kosztuje w poszczególnych krajach?

Thermomix pomimo wysokiej ceny od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem....

Amerykańskie cła uderzą w brytyjską gospodarkę

Jakich spięć w relacjach brytyjsko-amerykańskich możemy oczekiwać w najbliższym czasie?

Keir Starmer jest gotów do wysłania brytyjskich żołnierzy na Ukrainę

Szef brytyjskiego rządy zaznaczał, iż „nie mówi tego lekko”, gdy deklarował gotowość do zwiększenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy.

Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski – zagadka rozwiązana?

Kim był domniemany seryjny morderca działający w okolicach londyńskiego Whitechapel w Londynie w 1888 roku? Czy teza, że był imigratnem z Polski jest do obrony?

Dzieci ofiarami przestępstw z użyciem noża. Matki rozpoczęły patrole

Przestępczość uliczna w Wielkiej Brytanii odbija się na poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców. Napaści z nożem to nie tylko wojny gangów. To codzienność uczniów wracających ze szkół

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie