Dodatkowy dzień wolny w maju dla mieszkańców Berlina

W tym roku berlińczycy dostaną dodatkowy dzień wolny w maju. Mieszkańcy stolicy Niemiec będą mogli cieszyć się 8 maja jednorazowym świętem państwowym (Feiertag).

8 maja 2025 roku berlińczycy upamiętnią 80. rocznicę zakończenia rządów nazistowskich w Niemczech. Święto znane jest także jako Tag der Befreiung – Dzień Wyzwolenia.

- Advertisement -

Dodatkowy dzień wolny 8 maja

Uroczystości upamiętniające kapitulację Niemiec przed Aliantami będą odbywać się przez cały dzień 8 maja. Miasto poinformowało mieszkańców, że święto ma na celu podniesienie świadomości, że „pokojowe współistnienie wciąż nie jest rzeczą oczywistą”.

8 maja w tym roku wypada w czwartek, dlatego, jeśli weźmiemy 9 maja urlop, będziemy mogli liczyć na cztery dni wolnego.

Kolejne święto dla berlińczyków za trzy lata

Mieszkańcy Berlina będą obchodzić kolejne jednorazowe święto publiczne 17 czerwca 2028 roku. Okazją do dnia wolnego będzie 75. rocznica powstania w NRD. W 1953 roku dnia 17 czerwca ponad milion osób w NRD wzięło udział w pokojowych protestach, strajkach i demonstracjach. Jednak powstanie to brutalnie stłumiono.

Dni wolne w Niemczech w 2025 roku

Przypomnijmy, jak wypadają dni wolne w Niemczech w 2025 roku. Mając już za sobą wolny 1 stycznia, następnym dniem wolnym od pracy będzie 18 kwietnia (Wielki Piątek), później 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).

1 maja, w czwartek wypada Święto Pracy. 29 maja w czwartek – Wniebowstąpienie Pańskie, następnie 9 czerwca Poniedziałek Zielonoświątkowy. A 25 grudnia, w czwartek i 26 grudnia w piątek – Święta Bożego Narodzenia.

Ponadto w poszczególnych landach możemy liczyć na inne dodatkowe dni wolne od pracy.

Święto Trzech Króli 6 stycznia (poniedziałek) obchodzone było w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Tam też 8 marca (sobota) obchodzony będzie Dzień Kobiet.

19 czerwca, Boże Ciało obchodzone jest w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze. 15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (piątek) jest dniem wolnym w kraju Saary oraz w niektórych regionach Bawarii.

31 października (piątek) to Dzień Reformacji obchodzony w Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii. 20 listopada (czwartek), Dzień Pokuty i Modlitwy obchodzony w Saksonii.

Przeczytaj także

Drzemka w aucie na trasie? Uważaj, żeby nie zapłacić mandatu!

Zatrzymanie się na parkingu i chwila odpoczynku podczas długiej podróży może uratować życie – to fakt. Senności nie należy ignorować. Problem w tym, że nie wszędzie sen w samochodzie jest w pełni bezproblemowy. Szczególnie jeśli silnik pozostaje włączony.

Imigranci w Niemczech zarabiają 20 procent mniej niż rodowici Niemcy

Imigranci w Niemczech zarabiają średnio o prawie 20 proc. mniej niż rodowici Niemcy. Podano także przyczynę nierówności płacowych między obcokrajowcami i Niemcami.

Wypadek w Bohmte. Chłopiec skakał na trampolinie. Potrącił go samochód, który wbił się w dach

Do niezwykłego wypadku doszło w Bohmte. Samochód uderzył w dziecko skaczące na trampolinie, a następnie wbił się w dach stodoły. Kilka osób zostało rannych, a stan potrąconego siedmiolatka jest ciężki.

W Niemczech przyczyną politycznego sporu stały się… wakacje

Południowe kraje związkowe Niemiec – Bawaria i Badenia-Wirtembergia – od lat korzystają z najbardziej dogodnego terminu wakacji letnich. Taki układ od dawna budzi niezadowolenie wśród pozostałych landów.

Tylko co trzeci student w Niemczech kończy studia w terminie

W Niemczech coraz więcej osób rozpoczyna studia, ale coraz mniej kończy edukację w standardowym terminie.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport