Dysproporcje na rynku pracy w UK – przedstawiciele mniejszości etnicznych zarabiają mniej i bardziej odczują skutki kryzysu

Brytyjska dyskryminacja na rynku pracy mocno dotyka przedstawicieli mniejszości etnicznych. Jak się okazuje, nie tylko zarabiają oni mniej, ale również dotyka ich rasizm w miejscu pracy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Living Wage Foundation sytuacja przedstawicieli nisko opłacanych mniejszości etnicznych w UK jest gorsza, niż sytuacja osób zarabiających równie mało, ale o białym kolorze skóry. 33% pracowników pochodzących z Bangladeszu, 29% pracowników pochodzenia pakistańskiego i 25% czarnoskórych zarabia poniżej poziomu określanego jako real living wage w porównaniu z 20% pracowników o białym kolorze skóry i pochodzących z krajów Wielkiej Brytanii. Co więcej, ponad połowa pracowników z mniejszości etnicznych (56%) twierdzi, że doświadczyła jakiejś formy dyskryminacji w pracy, ponad jedna trzecia (34%) została pominięta w awansie ze względu na przynależność etniczną, a prawie jednej trzeciej (29%) odmówiono pracy z tego właśnie powodu.

- Advertisement -

Warto w tym miejscu dodać, że podobne różnice wynikają również z płci. W większości grup etnicznych kobiety częściej niż mężczyźni zarabiają poniżej stawki określonej przez Fundację Living Wage na poziomie £9.90 w całym kraju i £11.05 w Londynie. 

Kogo dotykają nierówności na brytyjskim rynku pracy?

"W czasie trwającego kryzysu kosztów utrzymania, który jeszcze nie osiągnął szczytu, niniejszy raport jasno pokazuje, że pracownicy z mniejszości etnicznych znajdą się wśród osób najbardziej dotkniętych" – komentowała Katherine Chapman, dyrektor Living Wage Foundation. "Wielu z nich jest zatrudnionych w nisko opłacanych, niepewnych pracach. Koszt życia w kryzysie, podobnie jak pandemia, obnaża długotrwałe nierówności rasowe na rynku pracy".

Dyrektor Chapman zawraca uwagę, że w UK mamy do czynienia ze strukturalnym rasizmem wobec osób o innym niż biały kolorze skóry. Widać to wyraźnie właśnie na rynku pracy, na którym przedstawiciele mniejszości etnicznych są po prostu gorzej traktowani.

Strukturalny rasizm w UK

"Nawet zanim ten niszczycielski kryzys związany z kosztami życia zaczął się eskalować, dane wykazały, że ponad połowa dzieci pochodzących z mniejszości etnicznych już żyła w Wielkiej Brytanii w ubóstwie" – dodaje dr Halima Begum, dyrektor naczelna Runnymede Trust. "Bez odpowiednich i pilnych interwencji nieuniknione jest, że liczba ta będzie masowo rosła, ponieważ kryzys pogłębia się i coraz więcej rodzin jest zmuszonych do niemożliwych do podjęcia decyzji".

 

Teksty tygodnia

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie