Dzieci w UK spędzają za mało czasu na zewnątrz i ma to negatywny wpływ na ich zdrowie

Dzieci w Wielkiej Brytanii nie spędzają dostatecznie dużo czasu na świeżym powietrzu, jak wynika z raportu przygotowanego przez organizacje charytatywne. Stanowi to duże zagrożenie dla ich zdrowia, rozwoju i ogólnego, dobrego samopoczucia.

Brytyjskie organizacje charytatywne biją na alarm. Jak wynika z ich analiz, dzieciaki na Wyspie chcą spędzać czas na świeżym powietrzu. Bawić się z innymi dzieciakami, angażować się we wszelakie aktywności poza domem, chodzić lub jeździć na rowerze do szkoły, ale napotykają przeszkody. Według koalicji organizacji charytatywnych o dobrostan kolejnej generacji na Wyspach trzeba zadbać systemowo i konieczne są decyzje polityczne w tej sprawie.

– W porównaniu z poprzednimi pokoleniami, życie współczesnych dzieci stało się niezwykle ograniczone. Przebywają w pomieszczeniach zamkniętych, są odizolowane i nieaktywne, głównie ze względu na zmiany w środowisku zewnętrznym. Rząd mógłby odwrócić tę tendencję i znacznie poprawić zdrowie i dobrostan dzieci, czyniąc ulice bezpieczniejszymi, a dzielnice bardziej przyjaznymi dzieciom, umożliwiając im codzienne wyjście na zewnątrz i zabawę – komentuje Alice Ferguson z organizacji Playing Out, jak cytujemy za „Guardianem”.

Jak można poprawić sytuację dzieci w UK?

Jakie konkretnie zmiany rekomendowane są przez koalicję niezależnych agend, w której skład wchodzą Playing Out, Save the Children UK oraz Wildlife and Countryside Link? Przede wszystkim należy wdrożyć ogólne, krajowe polityki, których celem będzie dobro dzieci. Wiele innych krajów, w tym Niemcy, Norwegia i Szwecja, realizują takie wytyczne i dbają, aby miasta były bardziej przyjazne dzieciom. Takie miasta, jak Barcelona, Fryburg, Gandawa, Paryż, Pontevedra, Rotterdam i Tirana realizowały ambitne programy w tym względzie, jak podaje „Guardian”.

„Polityka rządu nie zajęła się niektórymi pierwotnymi przyczynami tego zjawiska. W niektórych przypadkach pogłębiła tylko problem. Potrzebne są działania w zakresie tworzenia środowiska przyjaznego dzieciom, które może zmienić ich życie, zdrowie i dobrostan. Skuteczne, niskokosztowe polityki można wprowadzić niemal natychmiast” – jak czytamy w oświadczeniu.

„Nasz dzielnice są zdominowane przez ruch uliczny”

Działacze krytykują polityków, których działania „przez dziesięciolecia nie stworzyły miejsc, które wspierają zdrowy rozwój i dobre samopoczucie dzieci”. „Nasz dzielnice są zdominowane przez ruch uliczny. Osiedla mieszkaniowe są źle zaprojektowane, brakuje parków i terenów zielonych oraz innych dostępnych, wysokiej jakości przestrzeni naturalnych” – jak czytamy dalej.

Głos zabrali także lekarze. Jeszcze w zeszłym roku Royal College of Pediatrics and Child Health opublikowało raport w tej sprawie. Stwierdzono w nim, iż stan zdrowia dzieci w społecznościach znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji jest najgorszy.

„Pediatrzy nie mogą w tej kwestii wyrażać się jaśniej – zdrowie dzieci znajduje się w kryzysie i nie można dłużej ignorować szerzących się nierówności zdrowotnych” – jak podaje RCP.

Jak politycy odnoszą się do tych zarzutów?

Dodajmy, iż w brytyjskim parlamencie ruszają właśnie prace w tym zakresie. Brytyjscy politycy będą dyskutować o tym, jak poprawić politykę w zakresie planowania i mieszkalnictwa, aby poprawić zdrowie i dobrostan dzieci.

– Chcemy dowiedzieć się więcej o tym, jak dzieci i młodzi ludzie doświadczają przestrzeni na świeżym powietrzu w miastach, miasteczkach i na obszarach wiejskich w całej Anglii – komentuje Clive Betts, z Partii Pracy. – Jakie interwencje polityczne ze strony władz lokalnych i centralnych mogłyby pomóc w tworzeniu ulic, osiedli, wiosek, dzielnic i parków, które umożliwią dzieciom cieszenie się aktywnym trybem życia na świeżym powietrzu i kontakt z innymi? – dodaje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

Strajk rolników w Londynie przeciwko zmianom w Inheritance Tax

Już dziś, we wtorek 19 listopada, tysiące rolników planują w samym centrum Londynu protestować przeciwko zmianom w Inheritance Tax zaproponowanym przez rząd Partii Pracy.

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

Świąteczna reklama John Lewis – w 2024 roku postawiono na coś… nietypowego

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… W Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowa reklama sieci handlowej John Lewis, która zwykle ma premierę w połowie listopada, to pierwsza zapowiedź zbliżającego się christmas season.

Rząd UK miał zaproponować „transfer” polskich więźniów do ich ojczyzny

Rząd w Londynie miał rozpocząć rozmowy dotyczące „transferu” więźniów z Wielkiej Brytanii do Polski. Pochodzący z Polski osadzeni na mocy nowych porozumień mieliby zostać odesłani do swojej ojczyzny.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie