piątek, 20 września, 2024

Dzieci w UK spędzają za mało czasu na zewnątrz i ma to negatywny wpływ na ich zdrowie

Dzieci w Wielkiej Brytanii nie spędzają dostatecznie dużo czasu na świeżym powietrzu, jak wynika z raportu przygotowanego przez organizacje charytatywne. Stanowi to duże zagrożenie dla ich zdrowia, rozwoju i ogólnego, dobrego samopoczucia.

Brytyjskie organizacje charytatywne biją na alarm. Jak wynika z ich analiz, dzieciaki na Wyspie chcą spędzać czas na świeżym powietrzu. Bawić się z innymi dzieciakami, angażować się we wszelakie aktywności poza domem, chodzić lub jeździć na rowerze do szkoły, ale napotykają przeszkody. Według koalicji organizacji charytatywnych o dobrostan kolejnej generacji na Wyspach trzeba zadbać systemowo i konieczne są decyzje polityczne w tej sprawie.

– W porównaniu z poprzednimi pokoleniami, życie współczesnych dzieci stało się niezwykle ograniczone. Przebywają w pomieszczeniach zamkniętych, są odizolowane i nieaktywne, głównie ze względu na zmiany w środowisku zewnętrznym. Rząd mógłby odwrócić tę tendencję i znacznie poprawić zdrowie i dobrostan dzieci, czyniąc ulice bezpieczniejszymi, a dzielnice bardziej przyjaznymi dzieciom, umożliwiając im codzienne wyjście na zewnątrz i zabawę – komentuje Alice Ferguson z organizacji Playing Out, jak cytujemy za „Guardianem”.

Jak można poprawić sytuację dzieci w UK?

Jakie konkretnie zmiany rekomendowane są przez koalicję niezależnych agend, w której skład wchodzą Playing Out, Save the Children UK oraz Wildlife and Countryside Link? Przede wszystkim należy wdrożyć ogólne, krajowe polityki, których celem będzie dobro dzieci. Wiele innych krajów, w tym Niemcy, Norwegia i Szwecja, realizują takie wytyczne i dbają, aby miasta były bardziej przyjazne dzieciom. Takie miasta, jak Barcelona, Fryburg, Gandawa, Paryż, Pontevedra, Rotterdam i Tirana realizowały ambitne programy w tym względzie, jak podaje „Guardian”.

„Polityka rządu nie zajęła się niektórymi pierwotnymi przyczynami tego zjawiska. W niektórych przypadkach pogłębiła tylko problem. Potrzebne są działania w zakresie tworzenia środowiska przyjaznego dzieciom, które może zmienić ich życie, zdrowie i dobrostan. Skuteczne, niskokosztowe polityki można wprowadzić niemal natychmiast” – jak czytamy w oświadczeniu.

„Nasz dzielnice są zdominowane przez ruch uliczny”

Działacze krytykują polityków, których działania „przez dziesięciolecia nie stworzyły miejsc, które wspierają zdrowy rozwój i dobre samopoczucie dzieci”. „Nasz dzielnice są zdominowane przez ruch uliczny. Osiedla mieszkaniowe są źle zaprojektowane, brakuje parków i terenów zielonych oraz innych dostępnych, wysokiej jakości przestrzeni naturalnych” – jak czytamy dalej.

Głos zabrali także lekarze. Jeszcze w zeszłym roku Royal College of Pediatrics and Child Health opublikowało raport w tej sprawie. Stwierdzono w nim, iż stan zdrowia dzieci w społecznościach znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji jest najgorszy.

„Pediatrzy nie mogą w tej kwestii wyrażać się jaśniej – zdrowie dzieci znajduje się w kryzysie i nie można dłużej ignorować szerzących się nierówności zdrowotnych” – jak podaje RCP.

Jak politycy odnoszą się do tych zarzutów?

Dodajmy, iż w brytyjskim parlamencie ruszają właśnie prace w tym zakresie. Brytyjscy politycy będą dyskutować o tym, jak poprawić politykę w zakresie planowania i mieszkalnictwa, aby poprawić zdrowie i dobrostan dzieci.

– Chcemy dowiedzieć się więcej o tym, jak dzieci i młodzi ludzie doświadczają przestrzeni na świeżym powietrzu w miastach, miasteczkach i na obszarach wiejskich w całej Anglii – komentuje Clive Betts, z Partii Pracy. – Jakie interwencje polityczne ze strony władz lokalnych i centralnych mogłyby pomóc w tworzeniu ulic, osiedli, wiosek, dzielnic i parków, które umożliwią dzieciom cieszenie się aktywnym trybem życia na świeżym powietrzu i kontakt z innymi? – dodaje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?