Dzisiaj widowisko na nocnym niebie. Jak obserwować Drakonidy?

W nocy z 8 na 9 października będziemy mogli podziwiać maksimum deszczu meteorów, zwanych Drakonidami. Będzie to największe tego typu zjawisko w tym roku.

Do obserwacji deszczu spadających gwiazd nie potrzebujemy teleskopu ani lornetki. Zjawisko to możemy podziwiać bez jakichkolwiek przyrządów, wystarczy do tego tylko odpowiednie miejsce o najmniejszym zanieczyszczeniu światłem.

Jak możemy obserwować Drakonidy?

Drakonidy, czyli tak naprawdę tysiące małych odłamków komety, które wpadają do ziemskiej atmosfery tworząc jasne smugi na niebie, możemy podziwiać gołym okiem. Jak podaje NASA – jest to zmienny rój meteorów, a w czasie jego maksimum będziemy mogli obserwować około 10 000 meteorów na godzinę.

Najlepszym miejscem do podziwiania tego zjawiska jest tak naprawdę rejon najmniej oświetlony i bezchmurne niebo. Gdy znajdziemy się już w takim miejscu, wystarczy poczekać od 20 do 30 minut, aby nasz wzrok przystosował się do ciemności. Wtedy będziemy mogli zauważyć spadające gwiazdy.

Aktualne prognozy Met Office sugerują, że we wtorek wieczorem znaczna część nieba nad Wielką Brytanią będzie zachmurzona. Jednak pojawią się krótkie przerwy na obserwację wyjątkowego nocnego spektaklu.

Ponadto tej nocy Księżyc będzie miał tylko jedną czwartą swojej jasności. Zapewni to większą szansę na zobaczenie spadających gwiazd.

Drakonidy z gwiazdozbioru Smoka

Jak podaje NASA w swoim przewodniku dotyczącym przewidywania deszczu meteorów: „Roje meteorów są zazwyczaj krótkotrwałe. Ich czas trwania może wynosić od kilku tygodni, a w tych okresach największą aktywność obserwujemy w okolicach szczytu. Dotyczy to w szczególności Drakonidów, które mają tendencję do utrzymywania co najmniej połowy swojej maksymalnej aktywności przez zaledwie kilka godzin”.

Rój Drakonidów został nazwany na cześć gwiazdozbioru Smoka, z którego wydają się promieniować. Pojawia się on co roku, gdy Ziemia przechodzi przez ogon komety 21P/Giacobini-Zinner.

Warto wspomnieć, że w październiku będziemy mieć do czynienia z kolejnym rojem meteorów, Orionidami. Jego pojawienie ma być jeszcze bardziej spektakularne.

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie