Egzaminy GCSE z języka polskiego w wersji elektronicznej od 2026

Egzaminy GCSE z języka polskiego i włoskiego od 2026 roku będą przeprowadzane w wersji elektronicznej. Do końca trwającej dekady częściowa cyfryzacja ma dotyczyć co najmniej jednego z głównych przedmiotów (np. języka angielskiego).

Największy angielski organizator egzaminów Assessment and Qualifications Alliance zapowiedział, iż od 2026 roku egzaminy GCSE z polskiego i włoskiego będą przeprowadzane elektronicznie. Jak podaje „Guardian”, zmiany wdrażane przez AQA obecnie czekają na zgodę ze strony organu regulacyjnego. Jeśli zostanie ona wydana to po raz pierwszy w historii część egzaminu GCSE z tych dwóch języków (czytanie i słuchanie) zostanie przeprowadzona w formie cyfrowej.

Co zmieni się w egzaminach GCSE?

Jak czytamy w brytyjskich mediach, rośnie dynamika zmian w kierunku odchodzenia od tradycyjnych egzaminów z wykorzystaniem papieru. Na początku tego miesiąca rząd oświadczył, że rozważy przyjęcie egzaminów cyfrowych w ramach nowej kwalifikacji Advanced British Standard, która ma zastąpić egzaminy A-level.

Zapowiadane zmiany będą dotyczyć egzaminów z języka włoskiego i polskiego, ponieważ liczba osób przystępujących do nich jest relatywnie niewielka. W 2023 roku 7 000 uczniów zdało egzamin GCSE z języka polskiego, a 3 000 uczniów z języka włoskiego. Z kolei część związana ze słuchaniem i czytaniem idealnie nadaje się do digitalizacji.

AQA utrzymuje, że egzaminy bez papieru lepiej pasują do obecnej rzeczywistości, w której funkcjonują młodzi ludzie. Poza tym są bardziej przyjazne dla środowiska. Lepiej się sprawdzą w przypadku egzaminowania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Co więcej, cyfryzacja wyeliminuje wątpliwości wynikające z oceny pisma odręcznego.

AQA wyznacza kierunek ewolucji sposobu egzaminowania w UK

Niemniej, zmiany budzą również obawy. Przede wszystkim podnoszone są kwestie związane z możliwościami oszukiwania. AQA twierdzi, że urządzenia uczniów w sali egzaminacyjnej będą działać całkowicie offline. Nie będzie żadnej możliwości, żeby zdający połączyli się z internetem, aby w jakiś sposób „pomóc” sobie w trakcie egzaminu.

– Nie możemy i nie powinniśmy zmieniać sposobu przeprowadzania egzaminów z dnia na dzień – komentuje Colin Hughes, dyrektor naczelny AQA. Jego zdaniem zmiany w tej kwestii muszą być ewolucyjne, a nie rewolucyjne. – W międzyczasie będziemy nadal rozmawiać z nauczycielami, dyrektorami szkół i osobami odpowiedzialnymi za egzaminy na temat tego, jakie zmiany są konieczne – dodaje.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezpieczeństwo w brytyjskich szkołach

Coraz częściej pojawiają się informacje o atakach na tle rasowym. Wiele jest też głośnych przypadków agresji. O bezpieczeństwie w brytyjskich szkołach wiele mówi raport o zawieszeniu uczniów.

Rośnie poparcie dla Zjednoczenia Irlandii

W ciągu ostatnich trzech lat wzrosło poparcie dla Zjednoczenia Irlandii. Coraz więcej unionistów jest za przeprowadzeniem głosowania.

Zmiany w kwocie wolnej od podatku

Konta ISA pozwalają na oszczędzanie bez płacenia wygórowanych podatków. Ma je wiele osób mieszkających i pracujących w UK. Rachel Reeves rozważa zmiany w kwocie wolnej od podatku

Rząd Labour chce „naprawić system świadczeń, aby ludzie mogli wrócić do pracy”

Laburzystowski rząd zapowiada „naprawę systemu świadczeń socjalnych” w Wielkiej...

Brytyjka planuje opuszczenie „przerażającej” Anglii i emigrację do… Dubaju

Brytyjska celebrytka i influencerka chce opuścić Wyspy. Jej zdaniem...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie