piątek, 20 września, 2024

Emerytura w UK – kto może się ubiegać o świadczenie i w jakiej wysokości?

Świadczenia emerytalne w Wielkiej Brytanii można otrzymywać z trzech głównych źródeł – w ramach State Pension, Personal Pension i Workplace Pension. Najważniejszym świadczeniem jest emerytura państwowa State Pension, do której prawa nabywa się po przepracowaniu minimum 10 lat. Wraz z ekspertami Admiral Tax dokładniej przyjrzymy się brytyjskiemu systemowi emerytalnemu.

Świadczenia emerytalne w UK – czym się różnią?

Najbardziej podstawowym świadczeniem emerytalnym w Wielkiej Brytanii jest emerytura państwowa, czyli State Pension. Prawa do pobierania tego świadczenia nabywa się po przepracowaniu przynajmniej 10 lat i opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne National Insurance – albo z tytułu umowy o pracę, albo w ramach własnej działalności gospodarczej (self-employed). Do emerytury zaliczają się także lata pracy dyrektora spółki pobierającego wynagrodzenie.

Wysokość świadczenia jest rzecz jasna zależna od liczby przepracowanych lat. W 2016 r. zmieniły się zasady dotyczące pobierania emerytury państwowej, a uprawnieni mieszkańcy Wielkiej Brytanii zostali przydzieleni do dwóch grup. Osoby starsze mają prawo do Basic State Pension, a osoby młodsze – do New State Pension. Różnice między Basic State Pension a New State Pension wyjaśnimy w dalszej części poradnika.

Emerytura w UK to nie tylko State Pension

Świadczenia emerytalne w Wielkiej Brytanii nie ograniczają się jednak tylko do emerytury State Pension. Na świadczenia w okresie po zakończeniu pracy można także odkładać w ramach Personal Pension i Workplace Pension. Personal Pension to nic innego jak dobrowolna emerytura prywatna, czyli odkładanie pieniędzy w towarzystwach ubezpieczeniowych lub funduszach emerytalnych. Środki ze składek inwestowane są w akcje, obligacje czy też różnego typu nieruchomości. Ich obrotem zajmują się wyspecjalizowane firmy. Z kolei Workplace Pension (funkcjonujące też pod nazwą Company Pension lub Occupational Pension), to firmowy fundusz emerytalny opłacany przez pracodawcę.

W Wielkiej Brytanii każdy pracodawca jest zobowiązany wpisać swoich pracowników do programu Workplace Pension, o ile mają oni przynajmniej 22 lata i zarabiają powyżej 10 tys. funtów rocznie (składka obejmuje określony procent z pensji pracownika i dodatkową kwotę dokładaną przez pracodawcę). Natomiast nie każdy pracownik jest zobowiązany brać udział w programie. Pracownicy mogą zrezygnować z Workplace Pension w dowolnym momencie, składając odpowiedni wniosek. Ciekawostką jest natomiast fakt, że składki Workplace Pension nie są opodatkowane.

State Pension – co się zmieniło w 2016 roku?

Przeprowadzona w Wielkiej Brytanii reforma emerytalna sprawiła, że od 2016 roku mamy na Wyspach do czynienia z dwoma różnymi systemami emerytury państwowej: Basic State Pension i New State Pension. Basic State Pension to po prostu podstawowa emerytura państwowa przyznawana na starych zasadach, natomiast New State Pension to nowa emerytura państwowa. Pobieranie świadczeń w ramach Basic State Pension przysługuje osobom, które w momencie wprowadzenia nowego systemu osiągnęły już wiek emerytalny, a zatem kobietom urodzonym przed 6 kwietnia 1953 roku i mężczyznom urodzonym przed 6 kwietnia 1951 roku. Wszyscy młodsi, pracujący mieszkańcy UK, zostali objęci nowym systemem emerytalnym.

Obecnie na emeryturę w Wielkiej Brytanii mogą przejść mężczyźni i kobiety w wieku 66 lat. Od 6 maja 2026 roku wiek emerytalny będzie jednak stopniowo podwyższany.

Emerytura państwowa w UK – ile wynosi?

Osoby objęte Basic State Pension i uprawnione do pobierania pełnego świadczenia otrzymują obecnie 156,20 funtów tygodniowo. Natomiast w przypadku New State Pension pełna kwota wynosi 203,85 funtów tygodniowo. Świadczenie w pełnej wysokości przysługuje osobom, które opłacały składki National Insurance przez przynajmniej 35 lat. Pełnych lat, precyzuje Agnieszka Moryc z Admiral Tax, czyli tzw. „lat kwalifikujących”. Jeśli zaś chodzi o rok kwalifikujący, to jest to każdy rok podatkowy (od 6 kwietnia — do 5 kwietnia), w którym opłacane były minimalne składki na ubezpieczenie społeczne.

W razie wystąpienia tzw. okresów nieskładkowych, luki można dobrowolnie uzupełnić poprzez opłacenie dobrowolnych składek. Te tzw. Voluntary National Insurance Contributions pomagają uregulować historię składek w przypadku pojedynczych lat lub w ogóle pojedynczych miesięcy.

Chcesz zamówić prognozę emerytalną w UK? Możesz skorzystać z pośrednictwa Admiral Tax – sprawdź!

Tekst został przygotowany przy współpracy z Admiral Tax

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?