Emerytura w UK – kto może się ubiegać o świadczenie i w jakiej wysokości?

Świadczenia emerytalne w Wielkiej Brytanii można otrzymywać z trzech głównych źródeł – w ramach State Pension, Personal Pension i Workplace Pension. Najważniejszym świadczeniem jest emerytura państwowa State Pension, do której prawa nabywa się po przepracowaniu minimum 10 lat. Wraz z ekspertami Admiral Tax dokładniej przyjrzymy się brytyjskiemu systemowi emerytalnemu.

Świadczenia emerytalne w UK – czym się różnią?

Najbardziej podstawowym świadczeniem emerytalnym w Wielkiej Brytanii jest emerytura państwowa, czyli State Pension. Prawa do pobierania tego świadczenia nabywa się po przepracowaniu przynajmniej 10 lat i opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne National Insurance – albo z tytułu umowy o pracę, albo w ramach własnej działalności gospodarczej (self-employed). Do emerytury zaliczają się także lata pracy dyrektora spółki pobierającego wynagrodzenie.

- Advertisement -

Wysokość świadczenia jest rzecz jasna zależna od liczby przepracowanych lat. W 2016 r. zmieniły się zasady dotyczące pobierania emerytury państwowej, a uprawnieni mieszkańcy Wielkiej Brytanii zostali przydzieleni do dwóch grup. Osoby starsze mają prawo do Basic State Pension, a osoby młodsze – do New State Pension. Różnice między Basic State Pension a New State Pension wyjaśnimy w dalszej części poradnika.

Emerytura w UK to nie tylko State Pension

Świadczenia emerytalne w Wielkiej Brytanii nie ograniczają się jednak tylko do emerytury State Pension. Na świadczenia w okresie po zakończeniu pracy można także odkładać w ramach Personal Pension i Workplace Pension. Personal Pension to nic innego jak dobrowolna emerytura prywatna, czyli odkładanie pieniędzy w towarzystwach ubezpieczeniowych lub funduszach emerytalnych. Środki ze składek inwestowane są w akcje, obligacje czy też różnego typu nieruchomości. Ich obrotem zajmują się wyspecjalizowane firmy. Z kolei Workplace Pension (funkcjonujące też pod nazwą Company Pension lub Occupational Pension), to firmowy fundusz emerytalny opłacany przez pracodawcę.

W Wielkiej Brytanii każdy pracodawca jest zobowiązany wpisać swoich pracowników do programu Workplace Pension, o ile mają oni przynajmniej 22 lata i zarabiają powyżej 10 tys. funtów rocznie (składka obejmuje określony procent z pensji pracownika i dodatkową kwotę dokładaną przez pracodawcę). Natomiast nie każdy pracownik jest zobowiązany brać udział w programie. Pracownicy mogą zrezygnować z Workplace Pension w dowolnym momencie, składając odpowiedni wniosek. Ciekawostką jest natomiast fakt, że składki Workplace Pension nie są opodatkowane.

State Pension – co się zmieniło w 2016 roku?

Przeprowadzona w Wielkiej Brytanii reforma emerytalna sprawiła, że od 2016 roku mamy na Wyspach do czynienia z dwoma różnymi systemami emerytury państwowej: Basic State Pension i New State Pension. Basic State Pension to po prostu podstawowa emerytura państwowa przyznawana na starych zasadach, natomiast New State Pension to nowa emerytura państwowa. Pobieranie świadczeń w ramach Basic State Pension przysługuje osobom, które w momencie wprowadzenia nowego systemu osiągnęły już wiek emerytalny, a zatem kobietom urodzonym przed 6 kwietnia 1953 roku i mężczyznom urodzonym przed 6 kwietnia 1951 roku. Wszyscy młodsi, pracujący mieszkańcy UK, zostali objęci nowym systemem emerytalnym.

Obecnie na emeryturę w Wielkiej Brytanii mogą przejść mężczyźni i kobiety w wieku 66 lat. Od 6 maja 2026 roku wiek emerytalny będzie jednak stopniowo podwyższany.

Emerytura państwowa w UK – ile wynosi?

Osoby objęte Basic State Pension i uprawnione do pobierania pełnego świadczenia otrzymują obecnie 156,20 funtów tygodniowo. Natomiast w przypadku New State Pension pełna kwota wynosi 203,85 funtów tygodniowo. Świadczenie w pełnej wysokości przysługuje osobom, które opłacały składki National Insurance przez przynajmniej 35 lat. Pełnych lat, precyzuje Agnieszka Moryc z Admiral Tax, czyli tzw. „lat kwalifikujących”. Jeśli zaś chodzi o rok kwalifikujący, to jest to każdy rok podatkowy (od 6 kwietnia — do 5 kwietnia), w którym opłacane były minimalne składki na ubezpieczenie społeczne.

W razie wystąpienia tzw. okresów nieskładkowych, luki można dobrowolnie uzupełnić poprzez opłacenie dobrowolnych składek. Te tzw. Voluntary National Insurance Contributions pomagają uregulować historię składek w przypadku pojedynczych lat lub w ogóle pojedynczych miesięcy.

Chcesz zamówić prognozę emerytalną w UK? Możesz skorzystać z pośrednictwa Admiral Tax – sprawdź!

Tekst został przygotowany przy współpracy z Admiral Tax

Teksty tygodnia

Czy przy odmowie wejścia na pokład samolotu z powodu braku wizy, należy się odszkodowanie?

Coraz częściej słyszy się o tym, że pasażerom odmawia...

Nowe przepisy na stare problemy. Rząd bierze się za wyłudzaczy zasiłków – nie odpuści

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) zapowiedziało, że od 2026 roku wprowadzi nowe przepisy mające na celu walkę z oszustwami w systemie świadczeń socjalnych. Jak zapowiada rząd, będzie to największa tego typu operacja od pokolenia.

Nabici w… elektryka? Szybkie ładowarki przy autostradach i stacjach paliw zniknęły z planów rządu!

Szybkie ładowarki w Wielkiej Brytanii pozostają marzeniem. Posiadacze aut elektrycznych czują się oszukani.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Rewolucja podatkowa w UK? Nawet 1000 funtów dla osób pracujących

Brytyjska scena polityczna zyskała nowy punkt zapalny. Nigel Farage i jego partia Reform UK zaprezentowali śmiały plan redystrybucji środków finansowych. Proponują wprowadzenie zmian podatkowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie