EU Settlement Scheme: Karta stałego rezydenta nie zwalnia z obowiązku wystąpienia o status osoby osiedlonej!

Fot. Getty

Program osiedleńczy Eu Settlement Scheme nieubłaganie zmierza ku końcowi, a ostatnie wnioski będzie można złożyć tylko do 30 czerwca tego roku. Na łamach niniejszego artykułu odpowiemy na pytanie, czy karta stałego rezydenta zwalnia z obowiązku wystąpienia o status osoby osiedlonej. 

Powiedzmy sobie jasno, już na samym wstępie – NIE, karta stałego rezydenta NIE ZWALNIA imigrantów z UE, mieszkających na stałe w UK, z obowiązku uregulowania swojego statusu po Brexicie. I nie ma tu znaczenia, czy o stałą rezydenturę obywatel państwa unijnego postarał się na Wyspach przed referendum ws. Brexitu, czy już po nim, a jeszcze przed uruchomieniem programu osiedleńczego. A zatem niezależnie od tego, czy posiadamy kartę stałego rezydenta, czy też nie, jako obywatele jednego z państw UE musimy złożyć do Home Office wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej (o ile przebywamy na terenie UK nieprzerwanie od przynajmniej 5 lat) lub statusu osoby tymczasowo osiedlonej (jeśli przebywamy w UK mniej niż 5 lat, ale zamierzamy tu pozostać na dłużej). 

 

 

 

Stała rezydentura a status osoby osiedlonej – punkty wspólne

Stałą rezydenturę i status osoby osiedlonej łączą pewne punkty wspólne. Przede wszystkim jest to wymóg przebywania w UK przez okres przynajmniej 5 lat bez większych przerw. Natomiast program osiedleńczy zdecydowanie przychylniej traktuje osoby, które w trakcie swojego pobytu w UK nie pracowały lub pracowały niewiele (np. ze względu na wychowywanie dzieci). Jeszcze do niedawna imigrant z UE, w celu otrzymania stałej rezydentury, musiał udowodnić, że w czasie pobytu na Wyspach albo pracował na etacie, albo pracował na własny rachunek (w oparciu o samozatrudnienie), albo był osobą samowystarczalną (tzn. utrzymywał się z innych źródeł dochodu), albo poszukiwał pracy w UK nie pobierając przy tym zasiłków, albo wreszcie w Wielkiej Brytanii studiował. Natomiast w celu uzyskania statusu osoby osiedlonej imigrant z UE musi jedynie udowodnić urzędnikowi Home Office, że przez 5 lat mieszkał na terenie Wielkiej Brytanii. 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Premier UK podpisuje nowe umowy imigracyjne z UE

Premier UK zacieśnił współpracę Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w kwestii imigracji i podpisze nowe umowy imigracyjne.

Hrabstwo Merseyside: Polska rodzina celem ksenofobicznych ataków

Polka mieszkająca w Huyton miała stać się ofiarą rasistowskich ataków. Nasza rodaczka uważa, że jej rodzina jest prześladowana przez nastoletnich chuliganów, z powodu jej polskiego pochodzenia.

Zdobądź dofinansowanie na szkolenia budowlane

artykuł powstał we współpracy z partnerem Odpowiedź na Rosnące Zapotrzebowanie...

Formalności przy powrocie do Polski z Wielkiej Brytanii: Kiedy i jak tłumaczyć dokumenty?

Artykuł powstał we współpracy z partnerem Decyzja o powrocie z...

9,3 mln ludzi żyjących w UK doświadcza biedy i głodu

Ponad 9 milionów osób żyjących w Wielkiej Brytanii doświadcza tak skrajnego poziomu ubóstwa, że są uzależnienie od żywności rozdawanej przez organizacje charytatywne. Liczba osób doświadczających tego, co definiowane jest jako "bieda i głód" ("hunger and hardship") jest o milion większa, niż jeszcze pięć lat temu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie