EU Settlement Scheme: Karta stałego rezydenta nie zwalnia z obowiązku wystąpienia o status osoby osiedlonej!

Fot. Getty

Program osiedleńczy Eu Settlement Scheme nieubłaganie zmierza ku końcowi, a ostatnie wnioski będzie można złożyć tylko do 30 czerwca tego roku. Na łamach niniejszego artykułu odpowiemy na pytanie, czy karta stałego rezydenta zwalnia z obowiązku wystąpienia o status osoby osiedlonej. 

Powiedzmy sobie jasno, już na samym wstępie – NIE, karta stałego rezydenta NIE ZWALNIA imigrantów z UE, mieszkających na stałe w UK, z obowiązku uregulowania swojego statusu po Brexicie. I nie ma tu znaczenia, czy o stałą rezydenturę obywatel państwa unijnego postarał się na Wyspach przed referendum ws. Brexitu, czy już po nim, a jeszcze przed uruchomieniem programu osiedleńczego. A zatem niezależnie od tego, czy posiadamy kartę stałego rezydenta, czy też nie, jako obywatele jednego z państw UE musimy złożyć do Home Office wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej (o ile przebywamy na terenie UK nieprzerwanie od przynajmniej 5 lat) lub statusu osoby tymczasowo osiedlonej (jeśli przebywamy w UK mniej niż 5 lat, ale zamierzamy tu pozostać na dłużej). 

 

 

 

Stała rezydentura a status osoby osiedlonej – punkty wspólne

Stałą rezydenturę i status osoby osiedlonej łączą pewne punkty wspólne. Przede wszystkim jest to wymóg przebywania w UK przez okres przynajmniej 5 lat bez większych przerw. Natomiast program osiedleńczy zdecydowanie przychylniej traktuje osoby, które w trakcie swojego pobytu w UK nie pracowały lub pracowały niewiele (np. ze względu na wychowywanie dzieci). Jeszcze do niedawna imigrant z UE, w celu otrzymania stałej rezydentury, musiał udowodnić, że w czasie pobytu na Wyspach albo pracował na etacie, albo pracował na własny rachunek (w oparciu o samozatrudnienie), albo był osobą samowystarczalną (tzn. utrzymywał się z innych źródeł dochodu), albo poszukiwał pracy w UK nie pobierając przy tym zasiłków, albo wreszcie w Wielkiej Brytanii studiował. Natomiast w celu uzyskania statusu osoby osiedlonej imigrant z UE musi jedynie udowodnić urzędnikowi Home Office, że przez 5 lat mieszkał na terenie Wielkiej Brytanii. 

Teksty tygodnia

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie