Frustracja polskich kierowców na polsko-niemieckiej granicy

Polscy kierowcy skarżą się na korki i opóźnienia wynikające z przywrócenia kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Utrudnienia w transporcie i ruchu lokalnym mocno dają się we znaki.

Ze względu na obawy dotyczące nielegalnej imigracji, kontrole na polsko-niemieckiej granicy mają obowiązywać do 5 sierpnia. Termin, mimo że nie jest odległy, stał się problematyczny. Już teraz firmy transportowe i mieszkańcy przygraniczni narzekają na utrudnienia, korki i opóźnienia.

- Advertisement -

Polscy kierowcy są sfrustrowani

Przywrócenie kontroli na polsko-niemieckiej granicy wpłynęło negatywnie na branżę transportową. Polscy kierowcy narzekają na stanie w długich kolejkach.

Służby graniczne sugerują, aby wybierać mniej uczęszczane przejścia graniczne. Ponadto warto mieć już wcześniej przygotowane dokumenty do kontroli, aby usprawnić cały proces.

Wojewoda dolnośląska, Anna Żabska powiedziała:

Jeszcze raz zaapeluję, żeby podróżujący ściągnęli sobie aplikację regionalnego systemu ostrzegania. Tam te komunikaty są, ale także poprzez system radiowy. Tam także będziecie państwo otrzymywać komunikaty, ile stoimy.

Mimo porad dla kierowców, kolejki nadal są, co wpływa negatywnie na realizację dostaw. Często skutkuje to nawet karami finansowymi, a to z kolei przekłada się na większy stres. W efekcie część dostawców rezygnuje ze zleceń transportowych.

Branża transportowa negatywnie odczuwa przywrócenie kontroli granicznych
Branża transportowa negatywnie odczuwa przywrócenie kontroli granicznych / fot. Getty Images

Problemy dla mieszkańców obszarów przygranicznych

Nie tylko dostawcy cierpią na przywróceniu kontroli granicznych. Także lokalni mieszkańcy muszą mierzyć się teraz z opóźnieniami w dojazdach do pracy, czy szkoły. Samorządy lokalne zwróciły się już z apelem o wprowadzenie przepustek dla osób dojeżdżających do pracy. A także o wydzielenie pasów uprzywilejowanych dla ciężarówek.

Zarówno firmy transportowe jak i samorządy twierdzą, że są gotowe do współpracy, aby możliwe było usprawnienie funkcjonowania zarówno lokalnym mieszkańcom jak i kierowcom. Niestety zaplanowane do początku sierpnia kontrole mogą zostać przedłużone.

W zależności od tego, czy obie strony na wyższym szczeblu pójdą na kompromisy. Przypomnijmy, że Polska zapowiedziała zniesienie kontroli, jeśli podobna decyzja zapadnie po stronie Niemiec.

Przeczytaj także

Tylko co trzeci student w Niemczech kończy studia w terminie

W Niemczech coraz więcej osób rozpoczyna studia, ale coraz mniej kończy edukację w standardowym terminie.

Czy zamordował polską teściową? Głośny proces lekarza oskarżonego o 15 zabójstw

14 lipca w Berlinie rozpoczął się głośny proces lekarza oskarżonego o 15 morderstw. Najprawdopodobniej zabójstw było więcej. Prokuratura prowadzi dochodzenie w przypadku kolejnych 71 podejrzanych przypadków śmierci z udziałem lekarza.

Niemiecki rząd wprowadzi znaczne obniżki zasiłków, także dla bezrobotnych

Rząd CDU/CSU-SPD w Niemczech zapowiedział obniżki zasiłków. Przede wszystkim zmniejszy finansowanie Bürgergeld, czyli tzw. zasiłku dla obywatela.

Szok na lotnisku w Niemczech: 1500 pająków w pudełkach po herbatnikach!

Celnicy z lotniska Kolonia/Bonn mówią o jednym z najbardziej zaskakujących znalezisk w historii. Zaalarmował ich niecodzienny "zapach". Odkrycie zawartości przesyłki z Wietnamu wprawiło ich w osłupienie.

Porwanie w Niemczech, Syryjczyk, Palestyńczyk, Libańczyk i brawurowa akcja polskiej jednostki specjalnej

W Stuttgarcie doszło do brutalnego porwania. 6 lipca prosto z ulicy dwóch sprawców wprost z ulicy porwało Syryjczyka. Wkrótce do rodziny nadeszło żądanie okupu. Porwanego z rąk oprawców odbiła polska policja.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport