Gigant zwolni w tym tygodniu tysiące ludzi na całym świecie. Ilu z nich straci pracę w Wielkiej Brytanii?

Kryzys ekonomiczny, który przetacza się przez wiele państw wysoko rozwiniętych, ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Niektóre z nich, dla poczynienia oszczędności, robią masowe zwolnienia. Właśnie nadeszła wiadomość, że w tym tygodniu pracę stracą tysiące ludzi zatrudnieni u kolejnego giganta, co będzie tylko wpisze się w zwolnienia dokonane już ostatnio przez  Amazon, Meta i Twitter.

Gigant zwolni nawet 5 proc. siły roboczej. Ile osób straci pracę na Wyspach?

Gigant, o którym mowa, to Microsoft. Amerykańskie przedsiębiorstwo technologiczne planuje w tym tygodniu ogłosić masową redukcję stanowisk w firmie, dołączając tym samym do fali masowych zwolnień dokonanych przez innych gigantów, takich jak Amazon, Meta czy Twitter. Według informacji, do których dotarła telewizja Sky News, pracę ma stracić nawet 5 proc. obecnej siły roboczej Microsoftu, czyli ponad 10 000 ludzi. Z kolei Bloomberg poinformował, że duża liczba zwolnień dotyczy działów inżynieryjnych Microsoftu i że jest ona „znacznie większa” niż redukcja siły roboczej w skali 1 proc., której firma dokonała w zeszłym roku.

- Advertisement -

Branża technologiczna nie jest odporna na kryzysy

W wywiadzie dla CNBC na początku tego roku szef Microsoftu, Satya Nadella zaznaczył, że branża technologiczna musi się przygotować na kolejne dwa lata walki o jako takie utrzymanie się na powierzchni, zanim ponownie odnotuje wzrost. Nadella dodał, że Microsoft nie jest „odporny na globalne zmiany”, w tym na „dotkliwą recesję”, z którą mierzy się wiele państw świata. Dodatkowo branża technologiczna stoi teraz w obliczu zmniejszonego popytu, który wcześniej był stymulowany przez pandemię Covid-19. – Mieliśmy duże przyspieszenie podczas pandemii, a teraz nastąpiła pewna normalizacja tego popytu. Na dodatek w niektórych częściach świata panuje prawdziwa recesja – wytłumaczył szef Microsoftu. 

 

 

 

 

Ile osób straci pracę w Wielkiej Brytanii?

Nie jest na razie wiadome, ile miejsc pracy w Microsofcie zostanie zredukowanych w samej Wielkiej Brytanii. Gigant nie odpowiedział jeszcze na to pytanie mediom, pomimo postawionego mu o to pytania. Wiadomo jest natomiast, że na dzień 30 czerwca 2022 roku firma zatrudniała łącznie około 221 000 pełnoetatowych pracowników, w tym 122 000 w USA i 99 000 w pozostałych częściach świata. O masowych zwolnieniach firma poinformowała także na tydzień przed publikacją kwartalnego raportu Microsoftu. A dodajmy, że w ciągu ostatniego roku akcje Microsoftu poszły w dół o jedną czwartą.

Microsoft dokonał już masowych zwolnień w październiku 2022 roku, gdy z korporacją pożegnało się blisko 1000 osób. Firma tłumaczyła wówczas, że jest zmuszona tego dokonać z uwagi na najwolniejszy wzrost przychodów firmy w ostatnich pięciu latach. Z drugiej strony Microsoft przymierza się do przejęcia amerykańskiego wydawcy i producenta gier wideo – Activision Blizzard. Firma miałaby przejść pod skrzydła amerykańskiego giganta już w połowie 2023 roku, a kwota transakcji opiewałaby na ok. 69 mld dolarów. 

Seria zwolnień u gigantów

Microsoft wpisuje się w serię masowych zwolnień, jakie mają ostatnio miejsce w obrębie międzynarodowych gigantów. W pierwszej połowie stycznia Amazon poinformował o tym, że planuje zwolnić 18 000 pracowników na całym świecie, czyli najwięcej w całej historii firmy. A celem takiego drastycznego posunięcia ma być redukcja kosztów. Poza tym Amazon ogłosił zamknięcie trzech z ponad 30 magazynów w Wielkiej Brytanii i siedmiu małych miejsc dostaw, co grozi zwolnieniem 1300 pracowników. Zamknięte mają zostać magazyny w Doncaster, Hemel Hempstead i Gourock. 

Amazon stanął w obliczu globalnej niepewności gospodarczej, a dodatkowo wzrosły koszty w magazynach Amazona i operacjach dostawczych, ponieważ niedobory pracowników, zwłaszcza na wykwalifikowanych stanowiskach, takich jak kierowcy wózków widłowych i ciężkich ciężarówek, zmusiły firmę do podwyższenia wynagrodzeń. Rzecznik Amazona powiedział BBC, że decyzja o zamknięciu magazynów w Wielkiej Brytanii została podjęta po przeglądzie operacji w kraju i była „całkowicie niezwiązana” z szerszymi cięciami, które dotyczą głównie pracowników biurowych.

Jednocześnie jednak Amazon przygotowuje się do otwarcia nowych magazynów dostawczych w Peddimore w West Midlands i Stockton-on-Tees w hrabstwie Durham, które mają dać pracę 2500 osób.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Pasażer nagrał swoje ostatnie chwile przed śmiercią. Do sieci trafiło wideo z wnętrza samolotu, który rozbił się w Nepalu

Dzielenie konta Netflix jest od teraz oficjalnie traktowane jak przestępstwo

Co dziesiąty mieszkaniec UK myśli o oddaniu zwierzęcia ze względu na presję związaną z kosztami utrzymania

Teksty tygodnia

12-latka usunięta ze szkolnego dnia różnorodności za sukienkę z brytyjską flagą

Nauczyciele nie wpuścili dziewczynki na szkolny dzień różnorodności, ponieważ założyła sukienkę z brytyjską flagą. Dziecko było dyskryminowane w brytyjskiej szkole za bycie Brytyjczykiem i dumę z własnego kraju?

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie