Godziny ciszy nocnej w Niemczech. Co musisz wiedzieć?

Zasady dotyczące ciszy nocnej w Niemczech, a także ciszy popołudniowej, czy w niedzielę i święta są złożone. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Reguły związane z Ruhezeit, do których kwalifikuje się cisza nocna w Niemczech, to oficjalny dzienny przedział czasowy, w którym zabrania się wykonywania pewnych czynności, gdy zakłócają one wspólny „czas ciszy i spokoju”.

Kiedy obowiązuje cisza nocna w Niemczech?

Pod dość ogólnym terminem Ruhezeit rozumie się nie tylko ciszę nocną w Niemczech (Nachtruhe), ale także ciszę popołudniową (Mittagsruhe). Oraz ciszę w niedziele i święta (Sonn- und Feiertagsruhe).

Nachtruhe, czyli właściwa cisza nocna w Niemczech to najbardziej znany rodzaj Ruhezeit. W ramach ustawy o kontroli emisji (Landesimmissionschutz-Gesetz) w czasie Nachtruhe zabrania się wykonywania głośnych czynności między godziną 22.00 a 06.00 lub 07.00 rano.

Natomiast w przypadku wykonywania głośnych czynności na zewnątrz, takich jak na przykład koszenie trawy, Ruhezeit zaczyna się o godzinie 20.00.

Cisza w niedziele i święta

Kolejnym najczęściej spotykanym rodzajem Ruhezeit jest Sonn- und Feiertagsruhe. Zgodnie z tym ustanowieniem w każdą niedzielę i święta w Niemczech należy powstrzymać się od hałaśliwych działań przez całe 24 godziny.

Zasady dotyczące ciszy nocnej
Zasady dotyczące ciszy nocnej / fot. pixabay

Cisza popołudniowa w Niemczech

Innym rodzajem Ruhezeiten jest cisza popołudniowa, czyli Mittagsruhe. Zwykle obowiązuje ona między godziną 12.00 a 13.00 lub 15.00 (w zależności od rejonu). Jednak już cisza popołudniowa nie jest tak ściśle przestrzegana. Dlatego też nie ma ogólnokrajowych zasad z nią związanych. Warto jednak sprawdzić, jakie Mittagsruhe ma rejon, w którym mieszkamy.

Czego nie powinniśmy robić w czasie Ruhezeit?

Podczas każdego rodzaju Ruhezeit zabronione są czynności domowe, które są głośniejsze niż „poziom głośności w pomieszczeniu”. Czyli wiercenie, odkurzanie, stukanie młotkiem lub puszczanie muzyki, którą mogą usłyszeć sąsiedzi.

Z kolei ze względu na pracę zmianową obowiązują bardziej elastyczne zasady dotyczące korzystania z pralki podczas Ruhezeit. Zaleca się jednak sprawdzenie umowy najmu przed rozpoczęciem prania o godzinie 22.00.

Jeśli natomiast chodzi o przestrzeganie Ruhezeit na zewnątrz, to takich czynności jak zdmuchiwanie liści, mycie samochodu, przycinanie żywopłotu lub koszenie trawnika powinniśmy unikać.

Istnieją jeszcze bardziej szczegółowe zasady dotyczące korzystania z różnych maszyn na zewnątrz, które wydają dźwięk głośniejszy niż 88 decybeli. Można ich używać wyłącznie w godzinach od 09.00 do 13.00 i od 15.00 do 19.00.

Warto jednak mieć na względzie fakt, że odnośnie tego, co zakazane w czasie Ruhezeit, obowiązuje głównie zdrowy rozsądek.

Łamanie zasad Ruhezeit

Złamanie zasad dotyczących Ruhezeit w Niemczech może mieć różne konsekwencje. Od niegroźnych po dość poważne. Zazwyczaj jednak pierwszym krokiem jest poproszenie kogoś o ciszę. Gdy to nie poskutkuje, możemy sięgnąć po środki formalne.

Ponieważ przestrzeganie zasad ciszy nocnej znajduje się w większości umów najmu, ich stałe łamanie w poważny sposób może skutkować nawet eksmisją.

 

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Wybory w Niemczech już w niedzielę. Co musisz wiedzieć?

Niedzielne wybory wzbudzają wiele emocji. Szczególnie z uwagi na zamachy i poważne szanse prawicowej AfD na znaczący wynik. Co musisz wiedzieć jeśli pracujesz lub mieszkasz w Niemczech?

Niemieckie Sky pozbywa się klientów z niskimi abonamentami

Klienci niemieckiego Sky, którzy od dawna korzystają z abonamentów ze zniżką, muszą przygotować się na wzrost cen.

Nielegalni imigranci na granicy polsko-niemieckiej

Niemcy wciąż zastanawiają się, gdzie założyć ośrodek dla nielegalnych imigrantów czekających na decyzję - azyl czy deportacja.Takie centrum miało powstać na Wyspie Odrzańskiej. 

Sprzedaż niemieckiego piwa na rekordowo niskim poziomie

W roku 2024 mieliśmy do czynienia z najniższą w historii sprzedażą niemieckiego piwa. Rośnie jednak popularność piwa bezalkoholowego.

Monachium. Kierowca samochodu wjechał w grupę demonstrantów

W Niemczech ciągle niespokojnie. Jeszcze nie opadł strach po zamachu w Magdeburgu, a już w Monachium doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia. Samochód wjechał w grupę demonstrantów. Co się stało?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport