Holenderskie władze wstrzymują wsparcie dla imigrantów – to koniec programu LVV?

Rząd holenderski zapowiada zaprzestanie finansowania programu LVV od przyszłego roku. Po 1 stycznia 2025 wsparcie dla imigrantów przybywających do Holandii, znane potocznie jako „łóżko-kąpiel-chleb” ma zostać wstrzymane.

Plany zmian w tym zakresie pojawiły się już kilka miesięcy temu. Koalicja, w skład której wchodzi skrajnie prawicowa, populistyczna i antyimigrancka PVV, szykowała się do wycofania wsparcia tego rodzaju. Ruch ten uzasadniany był koniecznością przeprowadzenie cięć w budżecie. Politycy przeprowadzili konsultacje w tej kwestii z władzami lokalnymi, a decyzje w tej sprawie ogłosiła minister Marjolein Faber.

Polityczna PVV, która w rządzie Dicka Schoofa pełni funkcję szefowej resortu polityki azylowej i migracji ogłosiła w mediach społecznościowych wstrzymanie programu LVV.

Dlaczego holenderski rząd rezygnuje z programu LVV?

W odpowiedzi na decyzję rządu lokalne miejskie władze Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu, Eindhoven i Groningen zwróciły się z apelem, aby jednak nie rezygnować ze wsparcia dla imigrantów w takiej formie, jak czytamy na łamach portalu „NU.nl”. Zwrócono uwagę, że odejście od pomocy finansowej dla osób najbardziej potrzebujących nie poprawi sytuacji, tylko ją pogorszy.

Imigranci , którzy pojawili się w całkiem obcym kraju, pozbawieni choćby minimalnej pomoc państwa, mogą zwyczajnie wylądować na ulicy. Stać się bezdomnymi lub, co gorsza przestępcami. Negatywne konsekwencje społeczne są po prostu nieuniknione.

Według lokalnych władz, w ostatnich latach program pomógł ponad 2700 osobom. Spośród nich 2100 rzekomo wyjechało ponownie, jak podaje portal „NU.nl”.

Lokalne władze same sfinansują pomoc dla imigrantów

Samorządowcy z Amsterdamu i Utrechtu już zapowiedzieli, że w przyszłym rok nie będą rezygnować z LVV. W obliczu braku środków z państwowej kasy własnymi środkami sfinansują pomoc w takiej formie.

Eindhoven również informuje, że będzie nadal oferować nieudokumentowanym obcokrajowcom pomoc w takiej formie. Z kolei władze Brabancji zbadają, w jaki sposób będzie finansowanie LVV będzie możliwe w 2025.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Mural w Holandii uznany za najpiękniejszy na świecie

Echoes of Harmony to 20-metrowy mural w Holandii, który uznano za najpiękniejszy na świecie pod względem wpływu społecznego.

W Holandii brakuje pracowników. Luki wypełniają imigranci

Imigranci są dużą pomocą dla holenderskich firm, które narzekają na brak pracowników. Niedobory siły roboczej widoczne są w wielu sektorach.

Skuty w kajdanki Polak pobity przez Holendrów

Po tym, jak interweniowała policja i nasz rodak został skuty kajdankami, napastnicy wymierzyli mu jeszcze kilka ciosów.

W 2024 holenderski PKB wzrósł, a bezrobocie było na stabilnym poziomie

PKB Holandii rósł w czwartym kwartale bardziej niż gospodarki jej głównych partnerów handlowych i innych krajów UE.

Polak stracił prawo jazdy za prędkość

Pośpiech bywa zgubny. Przekonał się o tym Polak, który stracił prawo jazdy za prędkość. Przekroczył ją ponad dwukrotnie. Holenderska policja nie mogła przejść obojętnie obok szarżującego kierowcy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport