Rząd holenderski zapowiada zaprzestanie finansowania programu LVV od przyszłego roku. Po 1 stycznia 2025 wsparcie dla imigrantów przybywających do Holandii, znane potocznie jako „łóżko-kąpiel-chleb” ma zostać wstrzymane.
Plany zmian w tym zakresie pojawiły się już kilka miesięcy temu. Koalicja, w skład której wchodzi skrajnie prawicowa, populistyczna i antyimigrancka PVV, szykowała się do wycofania wsparcia tego rodzaju. Ruch ten uzasadniany był koniecznością przeprowadzenie cięć w budżecie. Politycy przeprowadzili konsultacje w tej kwestii z władzami lokalnymi, a decyzje w tej sprawie ogłosiła minister Marjolein Faber.
Polityczna PVV, która w rządzie Dicka Schoofa pełni funkcję szefowej resortu polityki azylowej i migracji ogłosiła w mediach społecznościowych wstrzymanie programu LVV.
Dlaczego holenderski rząd rezygnuje z programu LVV?
W odpowiedzi na decyzję rządu lokalne miejskie władze Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu, Eindhoven i Groningen zwróciły się z apelem, aby jednak nie rezygnować ze wsparcia dla imigrantów w takiej formie, jak czytamy na łamach portalu „NU.nl”. Zwrócono uwagę, że odejście od pomocy finansowej dla osób najbardziej potrzebujących nie poprawi sytuacji, tylko ją pogorszy.
Imigranci , którzy pojawili się w całkiem obcym kraju, pozbawieni choćby minimalnej pomoc państwa, mogą zwyczajnie wylądować na ulicy. Stać się bezdomnymi lub, co gorsza przestępcami. Negatywne konsekwencje społeczne są po prostu nieuniknione.
Według lokalnych władz, w ostatnich latach program pomógł ponad 2700 osobom. Spośród nich 2100 rzekomo wyjechało ponownie, jak podaje portal „NU.nl”.
Lokalne władze same sfinansują pomoc dla imigrantów
Samorządowcy z Amsterdamu i Utrechtu już zapowiedzieli, że w przyszłym rok nie będą rezygnować z LVV. W obliczu braku środków z państwowej kasy własnymi środkami sfinansują pomoc w takiej formie.
Eindhoven również informuje, że będzie nadal oferować nieudokumentowanym obcokrajowcom pomoc w takiej formie. Z kolei władze Brabancji zbadają, w jaki sposób będzie finansowanie LVV będzie możliwe w 2025.