Home Office idzie na rękę imigrantom z UE, którzy nie uzyskali w terminie statusu osoby osiedlonej

W mediach brytyjskich raz po raz ukazują się historie imigrantów z krajów Unii Europejskiej, którym grozi wydalenie z UK z uwagi na brak statusu osoby osiedlonej. Ale Home Office zrobił właśnie w tym zakresie zwrot o 180 stopni. I przywrócił „brak świadomości” jako przesłankę umożliwiającą zawnioskowanie o status osoby osiedlonej po terminie.

Home Office idzie na rękę imigrantom z Unii Europejskiej

Po serii artkułów w mediach brytyjskich, publikowanych przede wszystkim w dzienniku „The Guardian” i opisujących sytuację imigrantów z Unii Europejskiej, którym grozi wydalenie z UK z uwagi na brak „statusu osoby osiedlonej”, Home Office postanowił złagodzić swoje stanowisko dotyczące aplikacji składanych po terminie. Termin składania wniosków w programie EU Settlement Scheme minął z końcem czerwca 2021 roku. I nie można zarzucić ówczesnemu rządowi, że nie informował imigrantów z UE w sposób wystarczający o potrzebie uregulowania swojego statusu. A także o tym, że karta stałego pobytu nie jest odpowiednim dokumentem, by móc pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

- Advertisement -

Mimo jednak szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej, sporo obywateli państw UE, także tych od dawna żyjących i pracujących w Wielkiej Brytanii, z jakiegoś powodu nie postarało się o status osoby osiedlonej. Wiele z takich osób mogło złożyć wniosek o przyznanie „settled status” już po terminie, mając tzw. uzasadnione do tego podstawy (ang. reasonable grounds). Ale sprawa skomplikowała się, gdy w sierpniu zeszłego roku Home Office usunął z listy tychże uzasadnionych przyczyn przesłankę „braku świadomości” (ang. lack of awareness).

To właśnie po usunięciu przesłanki „braku świadomości” co do istnienia programu EU Settlement Scheme, w sposób lawinowy zaczęło przybywać imigrantów z UE, którym zaczęło grozić wydalenie z UK. – Nie zrobiłem nic złego. A oni pewnego dnia po prostu powiedzieli mi „pa, pa”. Bez żadnych wyjaśnień, nic. To było okropne – żalił się na przykład w mediach pewien włoski restaurator. Mężczyzna płacił podatki w Wielkiej Brytanii przez 21 lat. A z uwagi na brak dokumentów z dnia na dzień zamrożono mu konto w banku, zmuszając go do zamknięcia firmy.

Decyzja Home Office poprawi sytuację imigrantów z UE?

Decyzja Home Office dotycząca przywrócenia przesłanki „braki świadomości”, uprawniającej do złożenia późnego wniosku o status osoby osiedlonej, powinna teraz mocno uspokoić tych imigrantów z UE, którzy do programu EU Settelement Scheme jeszcze nie przystąpili. Ale nie wszyscy uważają, że aktualizacja wytycznych dotyczących settled status jest wystarczająca. Na przykład grupa the3million, reprezentującą prawa imigrantów z UE, uważa tę zmianę tylko jako częściowe zwycięstwo. Aktywiści z the3million stoją na stanowisku, że zaktualizowane wytyczne nie są tak jednoznaczne, jak mogłyby być.

– Jesteśmy rozczarowani, że Home Office w dalszym ciągu nie akceptuje faktu, że wystarczające powinno być samo posiadanie karty stałego pobytu EEA. [Powinien to być] wystarczający dowód dla złożenia wniosku po terminie. Poza tym [Home Office] oczekuje, że ludzie będą błagać, padać na kolana i biczować się wyrzutami sumienia z powodu niewiedzy – mówi Andreea Dumitrache z the3million. I dodaje: – Politycy obiecywali, że obywatele UE zachowają swoje prawa po Brexicie. Ten rząd musi wziąć odpowiedzialność za wprowadzone zmiany. I zmienić kulturę niewiary w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Teksty tygodnia

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie