Home Office odmawia azylu osobie, która „nie jest prawdziwym gejem”

Home Office odmówiło udzielenia azylu mężczyźnie, który udawał homoseksualistę. Pochodzący z Bangladeszu Monsur Ahmed Chowdhury miał uciekać ze swojej ojczyzny, ponieważ nigdy nie czuł się w niej bezpiecznie. Powodem była jego orientacja seksualna. Sąd zajmujący się jego sprawą uznał, iż 38-latek „nie jest prawdziwym gejem, ale próbował go udawać”.

Monsur Ahmed Chowdhury przyjechał do Wielkiej Brytanii jeszcze jako student. Miało to miejsce w 2009 roku. Na Wyspy przybył z Sylhet, miasta w północno-wschodnim Bangladeszu.

Po tym, jak skończyła mu się wiza, chciał nadal żyć w UK. Konkretnie, chciał ubiegać się o azyl w Wielkiej Brytanii. Powód? Chowdhury utrzymywał, że nie czuje się bezpiecznie w swojej ojczyźnie ze względu na fakt, iż jest gejem.

Homoseksualista z Bangladeszu szuka azylu w UK

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „Metro”, 38-letni mężczyzna przez lata składał wnioski i przedstawiał odpowiednie dowody, aby móc uzyskać prawo do azylu w UK i dzięki temu móc legalnie żyć na Wyspie. Jego starania w tym względzie zostały jednak odrzucone. Sąd First-Tier Tribunal, który rozpatruje spory imigracyjne, w marcu 2018 roku, uznał, iż Chowdhury… nie jest tak naprawdę gejem.

– Wnioskuję, że skarżący nie jest prawdziwym gejem, ale próbuje jedynie podawać się za geja – jak miał orzec w tej sprawie brytyjski wymiar sprawiedliwości, jak donoszą dziennikarze „Metro”. Sędzia zwrócił uwagę, iż istnieje „wyraźny brak materiału dowodowego, który mógłby sugerować, że skarżący był prawdziwym gejem, zanim zaczął ubiegać się o azyl”.

Wątpliwe dowody i gejowskie inscenizacje

W trakcie procesu zwrócono uwagę, iż dowody przedstawiane przez Banglijczyka nie były przekonujące. Jego obecność na wydarzeniach LGBT i w klubach nocnych nie wystarczyła, a jego zdjęcie oglądającego gejowską pornografię tej samej płci były efektem inscenizacji.

– Wyraźnie widać, że apelant ma wielkie pragnienie, aby przedstawić obraz siebie jako geja, ale moim zdaniem jest w tym zbyt wiele inscenizacji i pozowania, co moim zdaniem podważa fundamentalną wiarygodność apelanta – zaznaczał sędzia.

Po usłyszeniu tego wyroku Monsur Ahmed Chowdhury ponownie złożył wniosek o azyl w Home Office, ale został on odrzucony. Urzędnicy oparli swoją decyzję na orzeczeniu z 2018. Teraz, mężczyzna z Bangladeszu czeka na wynik apelacji. Jeśli i na tym froncie poniesie porażkę, będzie musiał wracać do Bangladeszu.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie