Ilu Holendrów popiera Nexit? Będziecie zaskoczeni

Wyniki badania przeprowadzonego przez think tank SCP zaskakują… Zdecydowana większość Holendrów chce, aby rząd skupił się na problemach krajowych a nie międzynarodowych. Ale wcale nie chcą Nexitu.

Mimo tego, że Holendrzy podzielają opinię dotyczącą ograniczających działań Unii Europejskiej w wielu kwestiach, to nie opowiadają się za jej opuszczeniem, czyli Nexitem.

Nexit zdaniem Holendrów nie jest dobrą opcją

Z badania przeprowadzonego przez think tank SCP wynika, że tylko 10 proc. Holendrów popiera Nexit. Natomiast 63 proc. z nich chce, aby rząd więcej uwagi poświęcił na rozwiązanie problemów krajowych niż międzynarodowych.

Jak czytamy w raporcie SCP, wśród Holendrów „istnieje szerokie zrozumienie, że Holandia ze swoją otwartą gospodarką i niewielkim potencjałem obronnym powinna współpracować z innymi krajami”.

Większość badanych stwierdziła jednak, że chciałaby lepszej równowagi między przepisami europejskimi a potrzebami w kraju. Przykładem są przepisy UE dotyczące redukcji azotu… Przez Holendrów postrzegane są negatywnie, gdyż ograniczają rolników i uniemożliwiają budowę nowych domów. Większość Holendrów nie jest w stanie spojrzeć na tę kwestię globalnie i pod kątem ochrony środowiska.

Co ciekawe, wcześniejsze badania przeprowadzone w 2011 i 2018 roku dały bardzo podobne wyniki.

Rozczarowanie działaniami rządu

Główna badaczka z SCP, Josje den Ridder, tłumaczy spojrzenie badanych na niespójne działania holenderskiego rządu w kwestiach krajowych i międzynarodowych:

–  Ogólne odczucie jest takie, że kolejne gabinety nie były w stanie poradzić sobie ze skandalem związanym z zasiłkami na dzieci ani niedoborem mieszkań. Jednak decyzję o wysłaniu milionów euro na Ukrainę podjęto w ciągu jednego dnia, że tak powiem.

Okazuje się, że obecny rząd, w skład którego wchodzą eurosceptyczna partia PVV i prorolnicza BBB, ma problem z dostosowaniem swoich działań do oczekiwań wyborców.

– Wystarczy spojrzeć na liderkę BBB, Caroline van der Plas. Powiedziała, że Holandia musi być bardziej otwarta w Brukseli w kwestii rolnictwa. Niestety musiała odwołać to, co powiedziała. Podobnie jak wielu polityków, chciałaby mieć więcej swobody w podejmowaniu decyzji. Ale realistycznie rzecz biorąc nie jest to możliwe. Wiele osób rozumie ten problem – dodała den Ridder.

Dużą zmianą od 2011 roku jest podejście do bezpieczeństwa narodowego. Obecnie prawie siedem na dziesięć osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że Holandia musi mieć swój wkład w zwiększenie europejskiego budżetu obronnego. Wcześniej natomiast Holendrzy w większości opowiadali się za cięciami na obronę.

Przeczytaj także

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Jest pozwolenie na hulajnogi elektryczne na drogach w Holandii

Hulajnogi elektryczne już wkrótce będą dopuszczone do ruchu na drogach w Holandii. Pod warunkiem, że przejdą kontrolę bezpieczeństwa.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport